Foshnja mes gjashtë emigrantëve të mbytur nga çarja e gomones me 116 njerëz në Mesdhe

Evropë

Foshnja mes gjashtë emigrantëve të mbytur nga çarja e gomones me 116 njerëz në Mesdhe

Më: 12 nëntor 2020 Në ora: 17:52
Foto

Një bebe vajzë ka vdekur kur një gomone me 116 emigrantë që lundronte drejt Evropës, është çarë në dy pjesë në detin Mesdhe.

Grupet e shpëtimit kishin nisur kërkime të shumta në orët e mësimit të tragjedisë, derisa e lokalizuan barkën në ujërat ndërkombëtare në veri të Libisë.

Me sa kuptohet emigrantët lundronin drejt Italisë, e cila është destinacioni i parë evropian i të nisurve nga Tunizia e Libia drejt Evropës.

Deri tani 30,800 emigrantë kanë arritur në Itali në vitin 2020, teksa numrat po shënojnë rritje pas një renie graduale vitet e fundit.
Italia ka shtuar ndihmën teknike për rojën bregdetare libiane në tentativë për të interceptuar barkat e emigrantëve, të menaxhuara nga biznesi mizor i trafikantëve.

Tragjedia e nisur dy ditë më parë u mësua dje kur një anije shpëtimi e një organizate spanjolle arriti te emigrantët, duke u shpërndarë jelekë shpëtimi dhe maska.

Por gjatë konfuzionit të transferimit të tyre në anije gomonia e tyre e vjetër u nda në dy pjesë duke i lëshuar pasagjerët në ujërat e ftohtë.

Një nga dy foshnjet në bord, një vajzë gjashtë muajshe, ndërroi jetë pas transferimit në anijen e shpëtimit.

Zëdhënësja Laura Lanuza tha se anija i kishte kërkuar leje autoriteteve italiane e malteze për evakuimin e gjashtë njerëzve në gjendje të rëndë.

Katastrofa detare është e dyta e regjistruar kësaj jave me mjete ilegale nga Libia.

Të martën 13 njerëz u mbytën duke përfshirë edhe një fëmijë, sipas të dhënave të OKB.

Deri tani më shumë se 575 kanë humbur jetën këtë vit në detin Mesdhe, duke u përpjekur të arrijnë në Evropë, sipas Organizatës Ndërkombëtare të Emigracionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat