Ish-ministri kroat: Serbisë nuk guxojmë t'ia japim dritën e gjelbër për të hyrë në BE

Evropë

Ish-ministri kroat: Serbisë nuk guxojmë t'ia japim dritën e gjelbër për të hyrë në BE

Nga: B.S. Më: 19 nëntor 2020 Në ora: 10:56
Simbole serbe e të BE-së

Ish-ministri kroat i drejtësisë beson se Serbisë nuk duhet t'i jepet drita jeshile për t'u bashkuar me BE-në derisa të provojë se bazohet në shtetin e së drejtës.

Ish-ministri Drazhen Boshnjakoviq ka folur foli për ndjekjen penale të kriminelëve të luftës në një emision në HRT. Ai ka thënë se ka katër gjykata të specializuara për krime lufte në Kroaci - në Osijek, Rijekë, Split dhe Zagreb, si dhe katër zyra të prokurorit të shtetit që kanë departamente të posaçme për përpunimin e krimeve të luftës.

"Është e vështirë të kryhet procesi në këto . Shpesh autorët e këtyre veprimeve janë të padisponueshëm dhe as dëshmitarët nuk janë të disponueshëm. Këto nuk janë procese të dëshmuese lehtë, është e vështirë të kesh dokumente ose dëshmitarë," tha Boshnjakoviq.

Ai shtoi, megjithatë, se kjo ende duhet të punohet në këtë.

Në këtë kontekst, ai përmendi edhe Serbinë, të cilën ai tha se nuk duhet t'i jepet drita jeshile për t'u bashkuar me BE-në derisa të provojë se bazohet në sundimin e ligjit, e kjo do të thotë që të përballet me të kaluarën dhe rolin e saj në këto hapësira.

Ai gjithashtu beson se Serbia duhet të ndjekë penalisht njerëzit që kanë kryer krime lufte. Thotë edhe se në Serbi, procedurat po zhvillohen kundër një pjese të vogël të njerëzve, por që kjo gjithashtu po shkon shumë ngadalë dhe se është shumë pak "për gjithë të keqijat që janëë bërë në këtë zonë".

"Në procesin e negociatave, Kroacia nuk duhet të pranojë që Serbia nuk po procesuon gjithçka që është e mundur," theksoi Boshnjakoviq, duke shtuar se Kroacia mund të bllokojë negociatat dhe përsëriti se çdo vend që hyn në BE, siç ishte rasti me Kroacinë, duhet të provojë se bazohet në shtetin e së drejtës.

Ai gjithashtu tha se mesazhet e dërguara dje, me faktin që kryetari serb Aleksandar Vuçiq dërgoi të dërguarin Veran Matiq, i cili u gjunjëzua në Ovçar dhe Boris Milosheviqi ishte në kolonën e kujtesës, ishin mesazhe që japin shpresë se marrëdhëniet do të jenë më të mira dhe se ne do të bëhet përparim, transmeton B92.

Ai gjithashtu konkludon se duhet më shumë kohë që gjithçka të vëhet në vend se drejtësia duhet të përmbushet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat