Punëtori i Pallatit vjedh medalje e fotografi nga Mbretëresha dhe i qet në shitje

Evropë

Punëtori i Pallatit vjedh medalje e fotografi nga Mbretëresha dhe i qet në shitje

Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 09:53
Adamo Canto

Një ndihmës hotelierie i Pallatit Buckingham ka pranuar se ka vjedhur medalje dhe fotografi nga rezidenca e Mbretëreshës.

Adamo Canto, 37 vjeç, u deklarua fajtor në gjykatën e Westminster për tri akuza vjedhje midis 11 nëntorit 2019 dhe 7 gusht 2020.

Policia gjeti një “sasi të konsiderueshme” të sendeve të vjedhura në lagjen e tij në Royal Mews në Pallatin Buckingham.

Canto, nga Scarborough, North Yorkshire, do të dënohet në Southwark Crown Court në një datë të mëvonshme.

Gjatë pandemisë COVID-19, roli i Canto u ndryshua duke e punësuar edhe në pastrim qw i ofroi atij hyrje në zyra dhe zona të tjera që normalisht nuk do t’i jepej, i thanë gjykatës.

Disa nga mallrat e vjedhura, me vlerë midis 10,000 dhe 100,000, dolën për shitje në eBay, tha prokurori Simon Maughan, shkruan BBC.

Një total prej 37 artikujsh u ofruan për shitje “shumë më pak” se vlera e tyre e vërtetë në eBay, tha Z. Maughan, me Canto që fitoi 7,741.

Një artikull ishte albumi fotografik i banketit të shtetit mbretëror të vizitës së Presidentit të SHBA Donald Trump në MB, me vlerë 1,500.

Canto gjithashtu bëri fotografi zyrtare të nënshkruara të Dukës së Sussex dhe Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat