Italia ka në plan të vaksinojë 80% të popullsisë deri në fund të shtatorit

Evropë

Italia ka në plan të vaksinojë 80% të popullsisë deri në fund të shtatorit

Më: 13 mars 2021 Në ora: 22:40
Foto ilustrim

Italia synon të vaksinojë të paktën 80% të popullsisë së saj kundër COVID-19 deri në fund të shtatorit, sipas qeverisë së re.

Zyra e Kryeministrit, Mario Draghi, përcaktoi të shtunën qëllimet e tyre të programit kombëtar të vaksinimit, shkruan Euronews.

Krejt kjo vjen mes kritikave ndaj ngadaltë të vaksinimit të BE-së mes radhëve publike me ndërmarrjet e vaksinave, shpërndarjeve të ngadalta të dozave dhe problemeve të tjera logjistike.

Në Itali, më pak se dy milionë njerëz, afërsisht 3% e popullsisë, ishin vaksinuar plotësisht kundër virusit.

Italia gjithashtu po përballet me rritje të rasteve të koronavirusit dhe nga e hëna, disa nga rajonet e vendit do të klasifikohen si “zona të kuqe”.

Kjo do të thotë që dyqanet do të mbyllen dhe shkollat do të kalojnë në mësimin në distancë.

Infeksionet janë rritur teksa u raportuan 26 mijë raste të reja ditore gjatë 24 orëve të fundit.

Spitalet në vend po luftojnë me një rritje të pranimeve të kujdesit intensiv për pacientët me COVID-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat