Protesta në Finlandë, Norvegji dhe Danimarkë për masat anti-COVID, 20 të arrestuar

Evropë

Protesta në Finlandë, Norvegji dhe Danimarkë për masat anti-COVID, 20 të arrestuar

Më: 11 prill 2021 Në ora: 08:52
Finlandë

Njëzet persona u arrestuan në Finlandë të shtunën teksa protestuan kundër masave për të luftuar COVID-19. Kjo u shoqërua me demonstrata të ngjashme që u zhvilluan në Norvegji dhe Danimarkën fqinje.

Rreth 300 persona morën pjesë në protestën e paautorizuar në Helsinki, ndërkohë që tubimet publike të më shumë se gjashtë personave janë aktualisht të ndaluara në Finlandë për të parandaluar përhapjen e virusit vdekjeprurës. Arrestimet u kryen pasi një urdhër policie për shpërndarje u injorua nga protestuesit.

Finlanda dhe 5.5 milionë banorët e saj kanë një nga të dhënat më të mira kundër COVID-19 në Evropë, me një vdekje prej 866 dhe më pak se 114,000 raste të konfirmuara. Por,  një rritje e shkallës së incidencës në mes të shkurtit bëri që autoritetet të marrin masa shtesë, përfshirë mbylljen e restoranteve.

Qindra njerëz u mblodhën gjithashtu në kryeqytetin danez Kopenhagen të shtunën për të protestuar kundër strategjisë së vendit të tyre për virusin dhe prezantimin të një pasaporte COVID.

“Coronapas”, e cila u lëshua të martën, u jepet njerëzve që janë vaksinuar plotësisht, kanë dalë pozitiv për virusin dy deri në 12 javë më parë ose negativ gjatë 72 orëve të mëparshme. Kjo i lejon ata të hyjnë në biznese të caktuara duke përfshirë parukeri, sallone bukurie dhe autoshkolla.

Vendi me 5.8 milionë banorë ka pësuar vdekjen e 2,436 njerëzve që nga fillimi i pandemisë dhe ka regjistruar më shumë se 235,000 raste.

Danimarka ka qenë nën kontrollin e pjesshëm që nga fundi i dhjetorit.

Edhe pse disa masa janë hequr që nga shkurti, rihapja pothuajse e përgjithshme është vendosur vetëm për 21 maj, një datë e zgjedhur sepse duhet të korrespondojë me fundin e vaksinimit të personave mbi 50-vjeç.

Në Norvegji, ku qeveria e kishte shtrënguar masat para pushimeve të Pashkëve përballë një reagimi në rastet që i atribuoheshin variantit britanik, rreth 200 demonstrues protestuan gjithashtu të shtunën në qendër të kryeqytetit Oslo kundër masave të marra. Në fakt, nuk u raportua për asnjë incident.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat