Pamjet që po përlotin botën, lamtumira e Mbretëreshës për Princin pas 73 vitesh bashkë

Evropë

Pamjet që po përlotin botën, lamtumira e Mbretëreshës për Princin pas 73 vitesh bashkë

Nga: A.Zh Më: 17 prill 2021 Në ora: 20:35
Pamje nga ceremonia e varrimit të Princit Phillip në Windsor, Mbretëresha u ul vetëm në të majtë

Është varrosur me nderime të larta Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeta II.

Mediat britanike raportojnë se Mbretëresha fshiu lotët dhe u detyrua të vajtojë e vetme larg familjes së saj në Kapelën e Shën Gjergjit gjatë funeralit të Princit Philip, në Kështjellën e Windsorit.

Ajo në këtë mënyrë emocioanle i dha lamtumirën përfundimtare burrit të saj, pas jetës së tyre të jashtëzakonshme 73-vjeçare së bashku.

Image
Mbretëresha qëndron e vetme derisa shikon arkivolin e Princit Philip duke u transportuar nga ushtarët në udhëtimin e tij të fundit në Kapelën e Shën Gjergjit, Windsor 

Edhe djali i tyre i madh Princi Charles është parë duke qarë në varrim, derisa ecte pas arkivolit në kishë i ndjekur nga mbretër të tjerë të shkatërruar.

Image
Princi Charles duke qarë

Një gjithë Britaninë e Madhe është mbajtur një minutë heshtjeje për ta nderuar Princin Philip.

Arkivoli i Dukës së Edinburgut ishte i mbuluar me standardin e tij personal dhe mbante shpatën, kapelën e tij detare dhe një kurorë me lule me një shënim të shkruar nga gruaja e tij. Arkivoli u shoqërua nga qindra personel të armatosur.

Image

Edhe vëllezërit “grindavecë” Princi William dhe Princi Harry u panë për herë të parë që nga Megxit vitin e kaluar.

Image
Princi Harry dhe William

Ata nuk folën pas arkivolit, por u panë duke buzëqeshur dhe duke biseduar derisa po ktheheshin për në kështjellë.

Ceremonia madhështore është cilësuar si një nga rastet më emocionuese në histori të shtetit./BS

Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat