Kievi pret që qeveria federale gjermane t`i lëshojë një paralajmërim Putinit

Evropë

Kievi pret që qeveria federale gjermane t`i lëshojë një paralajmërim Putinit

Nga: Sherif Ramabaja Më: 18 prill 2021 Në ora: 12:55
(Foto: aleanca e fotove / dpa)

Në konfliktin midis qeverisë në Kiev dhe Rusisë, ambasadori ukrainas jo vetëm që kërkon më shumë mbështetje nga qeveria gjermane, por dhe një paralajmërim të qartë për presidentin rus. Prandaj, një embargo totale ekonomike për importet e lëndëve të para, do të ishte gjithashtu e nevojshme.

Në konfliktin me Rusinë, Ukraina po kërkon më shumë mbështetje nga qeveria gjermane. "Nga njëra anë, ne presim që qeveria gjermane të lëshojë një paralajmërim publik të hapur për Presidentin Putin dhe të përshkruajë gjallërisht të gjitha pasojat e dhimbshme të një pushtimi të ri ushtarak," tha ambasadori ukrainas në Gjermani, Andrij Melnyk, për "Welt" para se të mbahej takimi virtuoz të hënën me Ministrat e Jashtëm të BE.

Kjo do të përfshinte masa të forta ndëshkimore si dhe një bojkot ndërkombëtar ndaj qeverisë ruse, përfshirë ndjekjen penale para Tribunalit Penal Ndërkombëtar për Krimet e Luftës. Sipas raportit, ambasadori ukrainas bëri thirrje gjithashtu për një embargo totale ekonomike, veçanërisht për importet e lëndëve të para, si dhe një ngrirje të plotë të investimeve. Rusia deri më tani ka aneksuar shtatë përqind të territorit kombëtar të Ukrainës. Nuk duhet të përsëritet gabimi strategjik i vitit 2014 dhe të qëndrohet duarkryq, derisa Rusia ndërmerr pushtime të reja dhe të mbetet pa u ndëshkuar.

Pikërisht dje, të shtunën, shërbimi i brendshëm rus i inteligjencës FSB arrestoi një diplomat ukrainas në Shën Petersburg mes tensioneve në rritje dypalëshe dhe do e dëboi atë nga vendi. Ukraina po ashtu u përgjigj, duke dëbuar një diplomat rus që punonte në Kiev. FSB tha se oficeri konsullor ukrainas u përpoq, të merrte informacion sekret nga bazat e të dhënave të agjencive ruse të zbatimit të ligjit. Kjo është e papajtueshme me statusin diplomatik. Ministria e Jashtme e Rusisë tha se diplomati do të duhet të largohej nga vendi më së largu deri në 22 Prill. Ministria e Jashtme e Ukrainës foli për një provokim dhe hodhi poshtë akuzat.

Rusia aneksoi Krimenë në 2014. Tensionet në konfliktin midis qeverisë në Kiev dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore janë rritur kohët e fundit. Sipas informacionit ukrainas, Rusia ka mbledhur më shumë se 40,000 ushtarë në kufi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat