Policia britanike po përballet me qindra ankesa për sulme seksuale

Evropë

Policia britanike po përballet me qindra ankesa për sulme seksuale

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 14:41
Policia britanike

Të paktën 750 akuza për sjellje të pahijshme seksuale janë bërë kundër oficerëve të policisë gjatë pesë viteve të fundit në Britani.

Të dhënat e marra nga shërbimi Radar i PA Media, tregojnë se shumica e ankesave ishin ndaj oficerëve meshkuj, shkruajnë mediat e huaja.

Ndërsa koalicioni për Dhunën Kundër Grave tha se pak oficerë janë përballur me pasojat dhe se vetëm 34 raste mund të jenë pushuar nga puna.

Koalicioni Për Dhunën Kundër Grave, i cili përfshin grupe të tilla si Kriza e Përdhunimit, Refugjati dhe Ndihma e Grave deklaroi se dështimet institucionale duhet të vendosen përpara përgjegjësisë.

Nga ana tjetër, zëvendësdrejtori Denzi Ugur, theksoi se duhet një rishikim rrënjësor për mënyrën se si policia i përgjigjet dhunës kundër grave.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat