Në Francë shtypen nga treni tre emigrantë të shtrirë në shina

Evropë

Në Francë shtypen nga treni tre emigrantë të shtrirë në shina

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 15:13
Foto ilustrim

Tre emigrantë janë vrarë dhe një është plagosur rëndë pasi një tren i goditi ata në jug-perëndim të Francës.

Një kryebashkiak lokal dhe policia thanë se emigrantët ishin shtrirë në binarë kur u goditën në një qytet bregdetar pranë Biarritz të martën në mëngjes.

Një hetim policor është duke u zhvilluar por rrethanat e ngjarjes mbeten të paqarta.

Kryebashkiaku i Ciboure tha se zona ishte e njohur si një rrugë tranziti për emigrantët.

Kryebashkiaku Eneko Aldana-Douat i tha BFM TV se emigrantët "ishin duke fjetur ose shtrirë" në shina.

Policia po përpiqet të identifikojë emigrantët. Duke cituar një burim policor, gazeta parisiene tha se të gjithë ata ishin shtetas algjerianë.

Ai që mbijetoi pësoi një thyerje të këmbës dhe u dërgua në spital, thanë prokurorët lokalë për agjencinë e lajmeve AFP.

Mediat franceze thanë se incidenti ndodhi pak para orës 6:00 me orën lokale (4:00 GMT) rreth 500 metra larg nga stacioni i trenit i Saint-Jean-de-Luz, një qytet bregdetar në vendin bask të Francës pranë kufirit spanjoll.

Treni ishte nisur nga Hendaye dhe ishte nisur për në Bordo. Shërbimet e trenit u ndërprenë, por gradualisht rifilluan pas disa orësh.

Image

 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat