Kurz: Ballkani prioritet, të ndërpriten bisedimet me Turqinë - Bota Sot
Kurz: Ballkani prioritet, të ndërpriten bisedimet me Turqinë

Evropë

Kurz: Ballkani prioritet, të ndërpriten bisedimet me Turqinë

Më: 15 korrik 2018 Në ora: 18:51
Sebastian Kurz

Për Austrinë, Ballkani Perëndimor është "një përparësi kryesore" e politikave të saj të jashtme dhe evropiane, si dhe presidenca e saj, tha sot kancelari austriak Sebastian Kurz dhe u zotua të pezullojë negociatat mbi pranimin e Turqisë.

Në një intervistë për të përditshmen greke Kathimerini, Kurz vlerësoi se "ofrimi i perspektivave të ndershme dhe një rrugë e besueshme për BE për vendet e Ballkanit Perëndimor do t'i shërbejë interesave politike, ekonomike dhe të sigurisë të BE-së".

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera