Migrimi sfida më e madhe për të ardhmen e BE-sëe - Bota Sot
Migrimi sfida më e madhe për të ardhmen e BE-sëe

Evropë

Migrimi sfida më e madhe për të ardhmen e BE-sëe

Më: 12 shtator 2018 Në ora: 16:14
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi sot se migrimi është sfida më e madhe për të ardhmen e Bashkimit Evropian.

“Kjo sfidë më duket shumë më e madhe për kohezionin e ardhshëm të Bashkimit Evropian sesa atë që kemi përjetuar gjatë krizës së eurozonës”, tha Merkel gjatë një fjalimi në parlamentin gjerman.

Komentet e Merkelit vijnë pas manifestimeve të ekstremit të djathtë në Gjermani, si kundërpërgjigje ndaj një rritjeje të perceptuar të krimeve të kryera nga azilkërkuesit.

Gjermania mori qindra mijëra refugjatë në vitin 2015 dhe 2016, një vendim që i kushtoi Merkelit dhe konservatorëve të saj një pjesë të rëndësishme të kapitalit politik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...