Hamilton, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus!

Formula 1

Hamilton, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus!

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 16:45
Hamilton, fitorja numër 100 vjen në rrebeshin rus!

Lewis Hamilton fiton Çmimin e Madh të Rusisë, triumfi i tij i 100 -të në Formula 1, me Verstappen të dytin pas fillimit si i fundit, por një tjetër arritje në një pistë tradicionalisht “pro” Mercedes.

Sainz, i shkëlqyer në fillim, e mbyll i treti në podium, me Norris protagonist të garës që paguan zgjedhjen për të mos zëvendësuar gomat e tij të thata me fillimin e shiut.

Hamilton pritej në një pikë kthese të sezonit, me pesë pikë për tu rikuperuar në drejtim te kryesuesit te klasifikimit Verstappen me 226.5 dhe mundësinë e mrekullueshme te një piste miqësore si Sochi, në një Çmim të Madh të Rusisë që ka parë gjithmonë një Mercedes të triumfojë në të shtatë edicionet e tij që nga viti 2014.

Faktori i gomave është vendimtar, me zgjedhjen fillestare për të favorizuar një pit stop të gjatë që bie në kontrast me konsumimin e gomës së përparme të majtë në një qark me 12 kthesa të djathta, shkruan Telesporti.

Verstappen në fillim me gomat e forta. Hamilton me te mesme, të cilat i menaxhoi në pjesën e dytë të garës me vështirësi në një mënyrë shumë më agresive.

Hamilton menjëherë në vendin e shtatë pas fillimit të shpejtë të Sainz. Spanjolli, i rrethuar nga Norris dhe Russel mbyll xhiron e parë në epërsi, ndërsa shoferi i parë i Mercedes mbetet prapa, i penguar nga shoku i tij i skuadrës, i cili ndërkohë kishte rikuperuar pozicionet nga ai i fundit në fillim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat