​Liverpool ka provuar 19-të dyshe të mbrojtjes në këtë sezon

Futboll

​Liverpool ka provuar 19-të dyshe të mbrojtjes në këtë sezon

Më: 6 mars 2021 Në ora: 16:57
Jurgen Klopp

Kampioni i Premier Ligës angleze Liverpooli, siç e dimë këtë sezon është në krizë të madhe me rezultate e po ashtu edhe me lëndime të shumta.

Në fillim humbi Van Dijk në një lëndim të tmerrshëm që do ta mbajë atë larg fushave për tërë edicionin, pastaj Joe Gomez, i cili po ashtu nuk do të rikthehet në aksion këtë stinor, dhe me pronën e lëndimeve Joel Matip që ka qenë jo i qëndrueshëm, Klopp është dashur të improvizojë në vijën e mbrojtjes.

Dy mesfushorët, Fabinho dhe Henderson u sakrifikuan nga pozitat e tyre natyrale, që të mbulojnë sadopak krizën e lëndimeve të mbrojtësve të formacionit të parë.

Gjë interesante është që Klopp ka përdorur 19-të dyshe të ndryshme të partneritetit në mbrojtje këtë sezon.

Më poshtë mund të gjeni të bashkangjitur listën e plotë të 19-të dysheve të ndryshme që janë përdorur në mbrojtje nga Klopp.

Virgil Van Dijk - Gomez

Virgil Van Dijk - Fabinho

Virgil Van Dijk - Rhys Williams

Fabinho - Rhys Williams

Gomez - Rhys Williams

Virgil Van Dijk - Joel Matip

Joe Gomez - Joel Matip

Joe Gomez - Fabinho

Joe Gomez - Nathaniel Phillips

Fabinho - Joel Matip

Joel Matip - Rhys Williams

Fabinho - Nathaniel Phillips

Rhys Williams - Billy Koumetio

Fabinho - Jordan Henderson

Joel Matip - Jordan Henderson

Jordan Henderson - Nathaniel Phillips

Ozan Kabak - Jodan Henderson

Ozan Kabak - Nathaniel Phillips

Ozan Kabak - Fabinho 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat