Problemi i parë i Laportas

Futboll

Problemi i parë i Laportas

Më: 13 mars 2021 Në ora: 23:52
Joan Laporta

Duke parë Barcelonën të eliminuar në Ligën e Kampionëve, Joan Laporta po e përfundon javën e tij të parë në detyrë me një dorëheqje nga një prej anëtarëve të bordit të tij.

Jaume Giro, nënkryetari i financave të klubit, i dorëzoi dorëheqjen presidentit të ri të klubit të shtunën në mëngjes.

Avokati katalan është një ish-ekzekutiv i Fundacio Caixabank dhe kontribuoi me një shumë të konsiderueshme parash në bordin e ri të Laportas.

Sidoqoftë, ishte një mosmarrëveshje midis Giro dhe Laporta rreth rolit të të parit në bord që përfundimisht çoi në një prishje.

Giro kishte dashur të ishte president i financave të klubit dhe, si i tillë, ai nuk dëshiron më të jetë pjesë e drejtimit të ri të Barcelonës.

Sa i përket Laportas, ai nuk mund të betohet si president përveç nëse bordi përbën 15 përqind të buxhetit të klubit, i cili është rreth 125 milionë euro.

Tani, presidenti i ri duhet të gjejë një njeri të ri të fortë financiar për të mbushur këtë rol të lirë pasi ai kërkon të stabilizojë një klub me 1.17 miliardë euro borxh. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat