Trajneri i Atalantas rrezikon suspendim për tri javë

Futboll

Trajneri i Atalantas rrezikon suspendim për tri javë

Më: 13 prill 2021 Në ora: 17:03
Trajneri i Atalantas rrezikon suspendim për tri javë

Trajneri i Atalantas, Gian Piero Gasperini mund të humbasë finalen e Coppa Italia pasi ofendoi një inspektor anti-doping gjatë një vizite të befasishme.

Prokurori anti-doping Pierfilippo Laviani, sipas agjencisë së lajmeve ANSA, ka akuzuar trajnerin e Atalantas dhe ka kërkuar 20 ditë suspendim.

Raporti sqaron se trajneri i Atalanta ‘ofendoi një inspektor gjatë një kontrolli të befasishëm dhe sulmoi kundër të gjithë sistemit anti-doping, duke ndërprerë një provë të vazhdueshme për një lojtar të Atalantas dhe duke e detyruar lojtarin të shkonte për të stërvitur’.

Inspektori i Nado Italia erdhi në Zingonia për një kontroll doping më 7 shkurt, dhe befasoi katër lojtarë me një test droge.

Atletët testuan negativisht, por sjellja e Gasperini e shtyu prokurorin ta akuzonte atë për shkeljen e kodit anti-doping.

Raporti pretendon se Gasperini mund të përballet me deri në gjashtë muaj skualifikim, nëse ai ka shkelur nenin 3, paragrafi 3 të kodit anti-doping.

Nëse Gasperini pezullohet për 20 ditë, ai do të humbasë Finalen e Coppa Italia më 19 maj të këtij viti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat