Trajneri i Portugalisë: Do të jemi në Katar

Më: 15 nëntor 2021 Në ora: 10:49
Portugalia

Trajneri portugez është ende optimist, pavarësisht natyrës agonizuese të humbjes së tyre në Lisbonë.

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, këmbëngul se skuadra e tij do të kualifikohet në Kupën e Botës, pavarësisht se pësoi humbjen e fundit ndaj Serbisë që i shtyu ata në ‘play-off’.

Goditja me kokë e Aleksandar Mitrovicit në minutën e 90-të siguroi një fitore të madhe 2-1 për Serbinë në Lisbonë që do të thoshte se ata përfunduan në krye të Grupit A dhe u kualifikuan automatikisht për Katar 2022.

Santos pranoi se skuadra e tij luftoi për të ecur dhe luajti me “frikë dhe ankth”, megjithëse ai mori përgjegjësinë e plotë për humbjen.

Kampionëve të Evropës 2016 iu desh vetëm një barazim për të siguruar një vend në Katar dhe ata dukeshin të vendosur mirë kur Renato Sanches i vendosi përpara vetëm pas dy minutash.

Playmakeri i Ajax-it, Dushan Tadic, barazoi para pjesës së parë dhe kështu vazhdoi deri në fazat e mbylljes, kur zëvendësuesi Mitrovic takoi krosin e Tadiç dhe goditi një goditje me kokë në goditje nga këndi.

Goli ndezi skena gëzimi të plotë mes lojtarëve dhe stafit të Serbisë, me zëvendësuesit që vrapuan në fushë për të festuar me pjesën tjetër të ekipit.

Ato skena ishin në kontrast të fortë me lojtarët e Portugalisë, të cilët dukeshin të shkatërruar pasi vendi i tyre në Kupën e Botës iu rrëmbye në sekondat e fundit.

Duke reflektuar për humbjen, Santos tha: “Dukej sikur do të ishte, por nuk ishte. Ne shënuam golin, kishim momentet fillestare. Por më pas filluam të biem thellë shumë.

“Lojtarët u përpoqën. Por më pas ne nuk e ndezëm lojën. Sa herë që e bënim, krijuam probleme. Por shumicën e kohës nuk mundëm.

“Serbia ishte më e mirë. Ne u përpoqëm. ADN-ja jonë është të kemi topin në këmbë dhe të luajmë. Bernardo Silva e donte topin, por ai ishte i vetmi. Ne luajtëm me frikë dhe ankth. Është përgjegjësia ime.”

Kur u pyet për perspektivën e ‘play-off-it’, Santos shtoi: “Do të jemi në Katar. Ne e dimë se nuk bëmë atë që duhej, por do të jemi atje.

“Ne gjithmonë kemi luajtur për të fituar dhe kemi menduar për momentin sulmues. Por jo gjithmonë rezulton ashtu siç duam. Dhe kjo është përgjegjësia ime”.

Humbja shokuese do të thotë që Portugalia tani duhet të presë deri në mars për të zbuluar fatin e saj në Kupën e Botës.

Ata do të bashkohen me nëntë nënkampionët e tjerë të grupit së bashku me dy nga skuadrat e renditura më të larta në Ligën e Kombeve që nuk janë kualifikuar tashmë për Kupën e Botës.

Të 12 skuadrat do të tërhiqen më pas në tre shtigje ‘play-off’ për gjysmëfinale dhe një finale, me tre fituesit e rrugëve që kualifikohen për Kupën e Botës.