Gjashtë gola në sfidën Barcelona - Inter! Liverpooli fiton me 1:7, Bayerni bindshëm

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 12 tetor 2022 Në ora: 20:46 Përditësuar në ora: 23:17 më 12.10.2022
Barcelona

Gjashtë skuadra sigurojnë kalimin në të tetën e finales në Champions League

Barcelona është në fije të perit, sikurse edhe Juventusi, gabimi më i vogël i eliminon nga gara më prestigjioze.

Gjashtë skuadra sigurojnë kalimin në të tetën e finales në Champions League.

Real Madridi, Napoli, Liverpooli, Manchester City, Club Brugge dhe  Bayern Munihu, kanë siguruar vizën për më tej.

Edhe dy xhiro deri në fund dhe gjithçka është e hapur.

Pikë e madhe për Interin

Gjashtë gola në sfidën Barcelona – Inter, në takimin e xhiros së katërt të Champions League në futboll.

Interi kthehet me një pikë të madhe nga “Camp Nou”, duke barazuar me rezultat 3:3 me Barcelonën.

4. Eintracht Frankfurt  4       1       1       2       3:6    4

Në minutën e 17-të, Edin Dzeko (Inter) humbi një mundësi të artë, goditja e tij u ndal nga tërthorësja e Barcelonës.

Denzel Dumfries (Inter) në minutën e 28-të dështon nga një rast ideal, gjuan drejt në portier.

Dembele në minutën e 40-të, nga afërsia realizon për 1:0.

Interi tregon tjetër fytyrë në pjesën e dytë.

Një veprim që nuk premtonte shumë, ndërsa Nicolo Barella ishte i harruar dhe nga afërsia me goditje të fortë shënon në portën e Barcelonës, 1:1 në minutën e 50-të. Martinez në minutën e 63-të shënon për 1:2.

Në minutën e 82-të, Lewandowski nga rreth 14-15 metra realizon për 2:2.

Në minutën e 89-të, Robin Gosens dridh “Camp Nou”, 2:3 për Interin.

Në minutën e 90+2, Lewandowski shënon me kokë, 3:3.

Bayerni pa vështirësi ka importuar tre pikë, duke e mundur me rezultat 4:2 skuadrën çeke, Plzen.

Për Bayernin shënuan Mane (10’), Muller (14’), Goretzka (25’’ e 35’) dhe për Plzenin realizuan Vlkanova (62’), Kliment (75’).

LIverpooli pa ndonjë mund e ka mundur me rezultat 7:1 Rangers-in.

Skuadra skoceze si vendas nuk arriti të paktën të shmang humbjen e thellë.

Për Rangers-in realizoi Arfield (17') dhe për Liverpoolin Firmino (24' e 55'), Nunez (66’), Salah (76', 80’ e 81’) e Elliott (87')..

Marseille si mysafire ka shënuar fitore me rezultat 2:0 në konak të Sportingun.

Golat i realizuan Guendouzi (20’ – nga penalltia), Sanchez (32’).

Në minutën e 19-të, Esgaio dhe në atë të 61-tën, Pedro Goncalves, përjashtohen me karton të kuq pas dy të verdhëve, duke lënë me dy lojtarë me pak Sportingun.

Interi synon pikë

(E - plotësuar) -90+2, Lewandowski shënon me kokë,. 3:3.

Grupi A

Grupi B

Grupi C

Grupi D

82' Barcelona barazon rezultatin 2:2. Robert Lewanndowski nga 14-15 metra shlnon gol të bukru në. këndin e poshtëm të djathtë.

81' Salah shënon het-trik, 1:6 për Liverpoolin.

80' Liveropoli thellon epërsinë në 1:5 me golin e Salah,

79' Interi shumë afër fitores.

Kliment Nunez në minutën e 66-të e Salah (76') realizojnë për rezultain 1:4 të Liverpoolit.

75' Kliment realizon, Plzen - Bayerni 2:4.

72' Lewandowski pati mundësi të mirë por pret portieri i Interit.

63' Lautaro Martinez kalon në epërsi (1:2) Interin.

64' Tarem (64' - nga penalltia) shënon për 0:3.

62' Vlkanova i PLzenit, realizon për 1:4.

61' Barcelona e ka presionin.

55' Roberto Firmino në formë, shënon, Rangers - Liverpool 1:2.

53' Porto avancon me 0:2, autor i golit Taremi (53' - nga penalltia).50' Një veprim që nuk premtonte shumë, ndërsa Nicolo Barella ishte i harruar dhe nga afërsia me goditje të fortë shënon n portën e Barcelonës, 1:1.

49' Barcelona synon ta ruajë rezultatin apo të thellojë epërsinë.

47' Fillojnë pjesët e dyta.

Përfundojnë pjesët e para.

44' Fundi i pjesës së parë.

40' Barcelona kalon në epërsi me golin e Ousmane Dembele, i cili nga afërsia shënoi pa ndonjë problem.

38' Barcelona - Inter, lojë e fortë, me raste por pa gola deri me tash.

36' Son Heung-Min për Tottehamin, 3:1 ndaj Eintracht.

35' Goretzka thellon epërsinë (0:4) të Bayernit.

32' Sanchez realizon për Marseillen, avancojnë 0:2 ndaj Sportingut.28' Kane kalon në epërsi (2:1) Tottenhamin.28' Denzel Dumfries (Inter) dështon nga një rast ideal, gjuan drejt në portier.

25' Goretzka shton epërsinë e Bayernit, 0:3.

24' Firmino realizon për Liverpoolin, 1:1.

20' Heung-Min Son shënon për Tottenhamin, barazohet rezultati 1:1.

20' Guendouzi shënon nga penalltia, 0:1 për Marseillen.

17' Arfield shënon për Rangersin. 17' Edin Dzeko (Inter) humbi një mundësi të artë, goditja e tij u ndal nga tërthorësja e Barcelonës.
14' Kamada shënon për Eintrachtin.

14' bayerni po tregon klasin në Çeki, avancon me 0:2 me golin e  Thomas Muller.

13' Nuk ka gola në "Camp Nou".

10' Sadio Mane shënon për Bayernin, 0:1 ndaj Plzenit.

9' Interi synon pikë në Barcelonë.

7' Galeno realizon për Porton.

6' Nuk ka gola në asnjë ndeshje.

3' Secila ndeshje pritet të jetë me rivalitet.

Fillojnë ndeshjet.

Club Brugge ka treguar lojë të mirë dhe kthehet i pamposhtur nga Madridi. Skuadra belge ka barazuar (0:0) me Atletico Madridin, në takimin e xhiros së katërt të Grupit B të Champions League.

Club Brugge kryeson me 10 pikë, ndërsa Atletico Madridi është në vend të dytë me 4 sosh.

Club Brugge për katër ndeshje nuk ka pësuar as një gol ose për 360 minuta.

Futbollisti i skuadrës belge, Sowah, u ndëshkua me karton të kuq pas dy të verdhëve në minutën e 82-të.

Club Brugge siguron kalimin në të tetën e finales.

Supersfida Barcelona-Inter!

Në 21:00 në Camp Nou luhet superfida e mbrëmjes mes Barcelonës dhe Interit.

Italianët fituan ndeshjen e parë, 1-0 ndërsa spanjollët do të kërkojnë hakmarrjen.

Interi ka 6 pikë, ndërsa Barcelona vetëm 3.

Alonso debuton si trajner në Champions

Alonso debuton si trajner në Champions, ja si do të rreshtohet skuadra e tij!

Bajern Levekuzen dhe Porto do të përballen në orën 21:00, në duelin e vlefshëm për Grupin B të Ligës së Kampioneve, ku bën pjesë edhe Klab Bryzh dhe Atletiko Madridi.

Një përballje speciale kjo për skuadrën gjermane, pasi debuton si trajner në Champions, një emër i madh i futbollit botëror si Ksabi Alonso që disa javë më parë mori drejtimin e “aspirinave”.

Në 3 ndeshjet e para si Porto ashtu dhe Bajern Leverkuzen kanë arritur të sigurojnë vetëm 3 pikë, teksa tashmë do të kërkojnë fitoren e radhës.

Napoli sërish i fortë për Ajax-in

Pas Realit, Manchester Cityt e Club Brugge, Napoli është skuadra e katërt që ka siguruar kalimin në të tetën e finales së Champions League në futboll.

Napoli sërish i fortë për Ajax-in, duke e mposhtur me rezultat 4:2, në takimin e xhiros së katërt të Grupit A.

Për Napolin shënuan Lozano 4'), Raspadori (16'), Kvaratskhelia (62' – nga penalltia) e Osimhen (90’) dhe për Ajaxin realizuan Klaassen (49') e Bergwijn (83' - nga penalltia).

Reprezentuesi i Kosovës, Amir Rrahmani, nuk u paraqit për Napolin, për shkak se u lënduar javën që e lamë pas. Napoli kryeson me 12 pikë dhe Ajax është në vend të tretë me 3 sosh.