Barcelona e Xavit regjistron rekordin më të mirë

Më: 9 nëntor 2022 Në ora: 14:39

Më pak se një muaj më parë, më 16 tetor, Barcelona humbi rekordin e skuadrës së pamposhtur në La Liga (3-1) në Madrid, hoqi dorë nga kryesimi i renditjes dhe para saj u hap një situatë e pasigurt, me një kalendar të pakëndshëm para pushimit për Kupën e Botës.

Përveç mrekullisë së nevojshme në Champions League (që nuk ndodhi), blaugranat pritën Villarrealin Athletic, pati udhëtime të rrezikshme në Mestalla dhe Sadar. Kjo panoramë u plotësua me dyshimet që kishte lënë pas “El Classico”, me Real Madridin që përballej me një kalendar krejt tjetër, pa dashur të largohej nga kreu i La Liga-s deri pas Botërorit të Katarit.

Tri javë më vonë, situata është kthyer plotësisht. Barcelona arrin në pushimin e Kupës së Botës me një avantazh prej pesë, tri ose dy pikësh në varësi të rezultatit të ndeshjes Real Madrid-Cádiz. Më i rëndësishmi është ky fakt: fillimi i La Liga-s për të besuarit e Xavi-t (me goditjen e humbjes në “El Cásico”) është më i miri pas 14 javësh kampionat, mbas 9 sezoneve të fundit.

Kampionati i fundit me shifrat më të mira në këtë pikë është ai i sezonit 2013-2014, të cilin çuditërisht Barcelona nuk e fitoi, për shkak të një prej “grabitjeve” të ditës së fundit të Mateu Lahoz. Barcelona e Tata Martino kishte 40 pikë në 14 javë kampionati, me 13 fitore dhe një barazim (çuditërisht në Pamplona), shifra të njëjta me sezonin pararendës, me Tito Vilanova në stol, në të cilin skuadra e Barçës ishte kampione.

Ishte La Liga e 100 pikëve. Që atëherë, Barcelona nuk kishte arritur në 37 pikë në javën e 14-të të ndeshjes, gjë që e përmbush skuadra e Xavi deri tani. Këtij “stacioni” skuadra katalanase iu afrua në sezonet 2014-2015 dhe 2015-2016 (Luis Enrique), me 34 pikë, dhe më 2017-2018 (Valverde), me 36 pikë. Në këto tri raste Barcelona doli kampione në fund.