Anglia deklason Senegalin, përballet me Francën në çerekfinale

Kemajl Goca Nga Kemajl Goca Më 4 dhjetor 2022 Në ora: 19:51 Përditësuar në ora: 21:56 më 04.12.2022
Harry Kane feston

Anglia e fortë

Anglia ashtu si i ka hije, e mposhti me rezultat të thellë 3:0 Senegalin, në ndeshjen e të tetës së finales së Kampionatit Botëror, që po mbahet në botëror.

Futbollistët senegalezë nuk e përballuan sulmin si “stuhi” të anglezëve.

Anglia nuk u duk aq e rrezikshme në 30 minutat e parë, por në minutat vijues i jep goditje shkatërrimtare Senegalit.

Në minutën e 39-të, Jordan Henderson nga rreth 10-11 metra ka shënuar në portën e Senegalit.

Në fund të pjesës së parë, në minutën e 45+1 Anglia tregon forcëndhe sulmuesi Harry Kane brenda 16-shit e me goditje të fortë ka shënuar për 2:0.

Pjesa e dytë gjithçka ka qartësuar sidomos në minutën e 57-të, Bukayo Saka me mjeshtri ka parabolluar portierin senegalez,
Anglia ka shënuar fitore bindëse dhe kualifikohet në çerekfinale, ku ndeshet me 10 dhjetor me kampionin në fuqi të botës, Francën. Senegali eliminohet nga kampionati.

Anglia - Senegali 3:0
Shënues: Henderrson (39'), Kane (45+3'), Saka (57')
Kartona të verdhë: Koulibaly.
Anglia: Pickford; Walker, Stones (Dier 76'), Maguire, Shaw; Rice, Henderson (Phillips 82'), Bellingham (Mount 76'); Saka (Rashford 65'), Foden (Grealish 65'), Kane.
Senegali: Mendy; Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs (Ballo-Toure 85'), Ciss (Gueye 46'), Mendy; Ndiaye (Dieng 46'), Diatta (Sarr 46'), Sarr, Dia (Diedhiou 72').

Anglia e pandalshme

(E plotësuar) - 90' Anglia triumfon.

87' Anglia veç e ka të siguruar kalimin më tej.

85' Gjthçka e qartë.

81' Anglia bindshëm.

Kartona tëp verdhë: Koulibaly.

Senegali: Mendy; Sabaly, Koulibaly (c), Diallo, Jakobs (Ballo-Toure 85'), Ciss (Gueye 46'), Mendy; Ndiaye (Dieng 46'), Diatta (Sarr 46'), Sarr, Dia (Diedhiou 72').

77' Ndeshja drejt funditz.

73' Anglia do të takohet me Francln në çerekfinale.

67' Senegali pak shpresa.63' Anglia po dominon.

57' Senegali i dorëzuar, po pëson fiasko. Bukayo Saka me mjshtri ka parabolluar portierin senegalez, 3:0.

55' Senegali ka punë të vështirë.

51' Anglia po synon golin e radhës dhe të nokautit për Senegalin.48' Lojë me ritëm.

45+3 Anglia po tregon forcën në minutat e fundit të pjesës së parë, Harry Kane brenda 16-shit e me goditje të fortë ka shënuar për 2:0.

39' Anglia në epërsi, Jordan Henderson nga rreth 10-11 metra ka shënuar në portën e Senegalit.

43' Angli do golin tjetër.

39' Anglia në epërsi, Jordan Henderson nga rreth 10-11 metra ka shnuar në portën e Senegalit.

36' Anglia nuk është në ritmin e saj.

33' Anglia po ballafaqohet me një rival të fortë.

28' Anglia po has në lojë të fortë të rivalit.

23' Senegali i rrezikshëm.

19' Lojë me rivalitet.

14' Senegali po tregon lojë të mirë.11' Edhe më tej pa gola.

7' Senegali mbrohet mirë.

5' Lojë me rivalitet.

3' Senegali luan me kujdes.

1' Fillon ndeshja.

Gati sfida.

Southgate ka zgjedhur formacionin 4-1-2-3

Pas rreth një ore, në stadiumin “Al Bayt” do të startojë përballja mes Anglisë dhe Senegalit, përballje, e cila do të përcaktojë ekipin, që do të ndeshet në çerek-finale me Francën, tashmë të kualifikuar.

Tekniku i “tre luanëve”, Gareth Southgate ka zgjedhur formacionin 4-1-2-3, për t’i bërë ballë senegalezëve.

Në portë si përherë, Jordan Pickford. Në mbrojtje rikthehet si titullar Ëalker, i cili do të ndihmohet nga Stones, Maguire e Shaë. Përballë tyre në mesfushë do të vendoset Declan Rice, e para tij Jordan Henderson dhe Jude Bellingham, që do të plotësojnë mesfushën e “ishullorëve”. Në krahët e sulmit do të pozicionohen Saka dhe Phil Foden, ndërsa i vetëm në krye është kapiteni, Harry Kayne.

Në krahun tjetër, tekniku Cisse ka përgatitur një formacon disi defenziv, por të fortë në kundërsulm, duke i rreshtuar lojtarët e tij, me skemën 4-4-1-1.

Në portë Mendy, mbrojtja me katër do të përbëhet nga Sabaly, Koulibaly, Diallo dhe Jakobs. Mesfusha gjysmë-mbrojtëse dhe gjysmë-sulmuese do të mbushet me lojtarë si Diatta, Ciss, Mendy dhe Sarr. Në rolin e sulmuesit të “fshehur” do të pozicionohet Ndiaye, ndërkaq roli i “udhëheqësit” në sulm do t’i besohet numrit 9 të Salernitanës, Boulaye Dia.

Tre Luanët shihen si favoritë

Anglia takohet me Senegalin në 1/8 e finales në Kampionatin Botëror, derisa dy ekipet do të tentojnë të kalojnë në çerekfinale, aty ku i pret Franca që eliminoi Poloninë me rezultat 3-12.

Ndeshja që fillon në ora 20:00, do të luhet në stadiumin “Al Bayt Stadium”.

Tre Luanët shihen si favoritë në këtë takim, por që nuk do ta kenë aspak të lehtë.

Në anën tjetër, Senegali do të synojë ta befasojë njërin ndër favoritët në këtë Botëror, për të kaluar në çerekfinale.

Formacionet zyrtare:

Anglia: Pickford; Walker, Stones, Maguire, Shaw; Rice, Henderson, Bellingham; Saka, Foden, Kane.

Senegali: Mendy; Sabaly, Koulibaly (c), Diallo, Jakobs, Ciss, Mendy; Ndiaye, Diatta, Sarr, Dia.