Cavani e përgëzon për arritjen madhështore

Më: 5 mars 2023 Në ora: 19:45
Mbappe e Cavani

Kylian Mbappe, sulmuesi i PSG-së, dje u bë bombarduesi më pjellor në historinë e klubit, ai u prezantua në konferencën për shtyp dhe u shpreh kështu: “Më kërkuan të zgjidhja katër golat më të mirë të 201 golave ​​të mi me PSG-në dhe unë i kam. Ai me Juventusin është sigurisht mes tyre.

Ishte bukur, apo jo? Te më falin italianët, por ishte bukur. Ky sigurisht që mund të jetë pjesë e katër më të mirëve, edhe pse galeria është goxha e gjatë”.

Edinson Cavani doli në rrjetet sociale të dielën për të uruar Kylian Mbappé, pasi ky i fundit e kaloi uruguaianin si golashënuesi rekord i të gjitha kohërave të Paris Saint-Germain, me numrin 201 që vjen në minutat e fundit të fitores së ekipit ndaj Nantes të shtunën mbrëma.

36-vjeçari, që tani luan te Valencia, shënoi 200 gola në 301 paraqitje për klubin, veçanërisht duke shënuar 49 në të gjitha garat gjatë sezonit 2016/17 – sezoni i parë në të cilin ai ishte sulmuesi i vetëm, pas largimit të Zlatan Ibrahimoviç.

Ai u largua për në Manchester United në fund të sezonit 2019/20 të ndërprerë nga Covid.

Me një dopietë kundër Marsejës javën e kaluar, Mbappé barazoi peshën e Cavanit.

Të shtunën, pasi vendosi fituesin e Danilo Pereira në pikën e orës pasi lojtarët e Antoine Kombouaré kishin barazuar nga 2-0, francezi u gjet nga Timothée Pembélé në kuadrat, u kthye rreth mbrojtësit dhe e gjuajti atë duke kaluar Alban Lafont.

Goli i vonë u pasua nga një ceremoni në mes të fushës në Parc des Princes, në të cilën atij iu dhurua një trofe përpara se të mbante një fjalim. PSG tani ka edhe nje objektiv: te permbyse ne Mynih humbjen e pesuar ne France ndaj Bayern ne Champions League.