Arteta nuk ndjen keqardhje për barazimin në Anfield

Më: 9 prill 2023 Në ora: 23:16
Arteta

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta foli për BBC Sport në lidhje me barazimin 2-2 kundër Liverpoolit: “Unë mendoj se për botën e jashtme ishte një lojë fantastike për t’u parë.

Ne filluam shumë mirë, por pak para fundi te pjeses se pare pesuam gol dhe i dhame zemer Liverpoolit.

Humbëm kontrollin dhe filluam të dhuronim shumë topa.

Loja u hap, ne kishim nevojë për elasticitet, kishim nevojë për portierin tonë në momentin e fundit. Mendoj se barazimi është një rezultat i drejtë.

Tifozeria u ndez pas golit të tyre dhe i dha Liverpool-it disa shpresa.

Te 2-0 ne kishim ndeshjen në dorë.

Ky ishte shansi ynë për të vrarë lojën, pastaj bëmë një gabim.

Ndonjëherë na duhej të tregonim elasticitetin dhe fatin tonë.” Si e komentoni performancën e Ramsdale?

Edhe sot ishte fantastik. Duhet portieri ne formen me te mire në Anfield.

Është mekat per nga menyra se si e nisem…

Mësimi i madh është se në pjesën e parë djemtë erdhën këtu dhe luajtën me atë personalitet.

Do te duhet pikerisht ajo sjellje e pare ne pjesen e pare per te vazhduar rrugetimin tone drejt fundit”.

Pavarësisht nga konteksti dhe rezultati, ne duhet të vazhdojmë të veprojmë në këtë mënyrë.

Mos shkoni duke spekuluar për të bërë diçka ndryshe.

Kjo është forca jonë, kjo është arsyeja pse ne kemi fituar kaq shumë ndeshje dhe kështu do të fitojmë shumë ndeshje të tjera nga këtu deri në fund të sezonit.”

Barazimi do të thotë se jane tani gjashtë pikë përpara Manchester Cityt, megjithëse djemtë e Pep Guardiolës kanë një lojë më pak. Kemi tetë ndeshje të mbetura këtë sezon, duke filluar në West Ham fundjavën e ardhshme.

Është gjithmonë e vështirë kur humb dy pikë në pesë, gjashtë minutat e fundit”, tha Arteta.

“Është gjithmonë e vështirë për t’u marrë.

Por unë thashë ‘le të jemi të drejtë djema, le të jemi të drejtë që ajo që bëmë në pjesën e parë ishte e jashtëzakonshme dhe pjesa e dytë mund të na kushtonte lojën’.

Por ne duhet të jemi realistë me këtë që të përpiqemi të luajmë më shumë siç bëmë në pjesën e parë, dhe kaq".