Bregu bie kundër Zambias

Më: 18 qershor 2023 Në ora: 14:41

Përveç Nations League Europiane, këto ditë po zhvillon skenë edhe Kupa e Kombeve të Afrikës, me ndeshjet përkatëse kualifikuese.

Ndër të cilat Zambia-Bregu i Fildishtë u luajt të shtunën e 17 qershorit, e cila përfundoi me një fitore të pastër 3:0 për vendasit. Një sukses i arritur edhe falë një autogoli të bujshëm i Serge Aurier.

Pothuajse menjëherë, shpresat e Bregut të Fildishtë u shkatërruan nga kapiteni i tyre, Serge Aurier, i cili zhbllokoi rezultatin duke shënuar një nga autogolat më absurd, nga pothuajse 20 metra.

Skuadra e Jean-Louis Gasset u gjend menjëherë në një ndeshje të vështirë, kur në 0-0 Aurier bëri gafën e pabesueshme: në minutën e 31-të, Serge u përpoq t’i vidhte kohën Fashion Sakala-s, por ish-lojtari i PSG-së ka gabuar duke e dërguar topin në drejtim të portierit të tij Ayayi Charles Folly: një prekje që u kthye në një goditje të çmendur dhe të pandalshme.

Pas 1-0 me të cilën mbyllën pjesën e parë, vendasit shfrytëzuan hapësirat e krijuara në mbrojtjen e kundërshtarit dhe realizoi edhe dy gola të tjerë: së pari me Dakën në minutën e 48-të dhe më pas me Kangwa në minutën e 53-të. Me këtë rezultat Zambia hyn në fazën finale të Kupës së Afrikës.