La Liga hap hetim ndaj thirrjeve në stadium

Më: 17 shtator 2023 Në ora: 20:42
Greenwood

Osasuna do te përballet me ndëshkimin nga La Liga pasi mbështetësit e tyre synuan thirrje fyese dhe te dhunshme ndaj Mason Greenwood gjatë ndeshjes së së dielës me Getafen.

Greenwood, i huazuar nga Manchester United, bëri paraqitjen e parë për klubin e tij të ri duke ardhur nga stoli si zëvendësues në pjesën e dytë të fitores 3-2 në Coliseum Alfonso Perez.

Ndërsa një numër i tifozëve vendas brohoritën prezantimin e 21-vjeçarit në minutën e 77-të, një pjesë e tifozëve si mysafirë në stadium brohorisnin “Greenwood, vdis”.

Ai luajti një rol në golin e fitores, gjuajtja e tij u bllokua nga këndi dhe u shënua me pas goli nga Nemanja Maksimovic. Kuptohet se vëzhguesi zyrtar i ndeshjes së La Ligës ka dëgjuar thirrjet me një proces ligjor dhe disiplinor që tani do të vijojë.

I pyetur nga The Athletic për të komentuar thirrjet, trajneri i Osasuna, Jogoba Arrasate i dënoi ato, ndërsa tregoi gjithashtu talljet nga tifozët vendas në drejtim të tij. “Thirrjet kundër Greenwood ishin gjithashtu shumë të këqija,” tha ai. “Ai është një lojtar që në fund të fundit, sistemi i drejtësisë tha fjalën e tij.

“Ai është një lojtar shumë i mirë. Por nëse flasim për këngë, duhet të flasim për të gjitha këngët, jo vetëm për disa.” Paraqitja ishte e para e Greenwood në një lojë konkurruese për 19 muaj.

Shërbimi i Prokurorisë së Mbretërisë së Bashkuar (CPS) e ndërpreu çështjen e tij kundër tij për tentativë përdhunimi, sulmi dhe kontrolli shtrëngues në shkurt me një hetim të brendshëm të klubit në United që më pas përfundimisht arriti në gusht se ai nuk do të kthehej në skuadrën e tyre të parë. Ai iu bashkua Getafes në një huazim një sezonal më 1 shtator. Ata kthehen në aksion në La Liga të dielën e ardhshme kundër Real Sociedad.