Italia, një vit pa fitore - Bota Sot
Italia, një vit pa fitore

Futboll

Italia, një vit pa fitore

Më: 13 shtator 2018 Në ora: 21:02
Italia

Për herë të parë që nga viti 1959, Kombëtarja e Italisë ka kaluar një vit kalendarik pa fitore në garat kompetitive

Fitorja e fundit e Azzurri është vitin e kaluar kundër Shqipërisë në kualifikimet për Botëror më 9 tetor 2017.

Pasi që ndeshja tjetër ndërkombëtare e Italisë do të jetë pas 9 tetorit, mund të thuhet se që një vit Italia nuk ka fituar.

Kjo përfshin ndy barazime dhe dy humbje, dështimin për ta mundur Suedinë në play-off që eliminoi Italinë nga Botërori 2018.

Madje edhe nëse përfshihen miqësoret, i vetmi sukses i 2018 ishte mposhtja e Arabisë Saudite nga skuadra e Roberto Mancinit në debutim më 28 maj.

Hera e fundit që Italia kaloi 12 muaj pa fitore ishte viti 2958 dhe 1959, edhe në atë kohë Italia dështoi që të kualifikohet në Botëror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...