Bon 1995: Protesta madheshtore e diasporës shqiptare në Gjermani - Bota Sot
Bon 1995: Protesta madheshtore e diasporës shqiptare në Gjermani

Gjermania

Bon 1995: Protesta madheshtore e diasporës shqiptare në Gjermani

Më: 24 shtator 2017 Në ora: 09:24
Bon 1995

Dhjetëra mijëra shqiptarë nga Kosova kishin mbushur sheshin e Bonit të Gjermanisë, më 25 mars, 1995 për të protestuar në mënyrë paqësore dhe për të kërkuar njohjen ndërkombëtare të Republikës së Kosovës si shtet i pavarur.

Më shum se 65,000 mijë shqiptarë kishin  marrë pjesë në protestë, diaspora shqiptari lujti një rol të madh në çlirimin e Kosovës duke kontribuar më mjete fianciare dhe shumë ndihma të tjera.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera