Stalini dhe Enver Hoxha ne Moske me 1952 - Bota Sot
Stalini dhe Enver Hoxha ne Moske me 1952

Historia

Stalini dhe Enver Hoxha ne Moske me 1952

Më: 13 mars 2019 Në ora: 20:40
Stalini dhe Enver Hoxha

Pamje te rralla video, ku tregohet mbledhja e Partise Komuniste te Bashkimit Sovjetik, ku fjalen e rastit e mban Josiv V. Stalin. Ne kete mbledhje jane prezente perfaqesues te partive komuniste nga shume vende te botes. Midis tyre shihet diktatori shqiptar Enver Hoxha, i cili si pothuaj gjithe pjesemarresit mban kufje ne vesh per te degjuar te perkthyer ne shqip fjalimin e liderit te komunist rus.

Kjo eshte vizita e dyte e Hoxhes ne Moske, pas asaj te vitit 1947 dhe njekohesisht takimi i dyte e i fundit diktatorit shqiptar me Stalinin.
Materiali ketu eshte dhene me shkurtime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...