India e para 120 viteve, kur ishte nën sundimin britanik - Bota Sot
India e para 120 viteve, kur ishte nën sundimin britanik

Historia

India e para 120 viteve, kur ishte nën sundimin britanik

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 21:21
India

Një seri fotosh të mrekullueshme të ngjyrosura kanë dhënë një pasqyrë të re në jetën e popullsisë indiane nën sundimin britanik 120 vjet më parë.

Imazhet, e shkrepura nga fotografi amerikan William Henry Jackson, tregojnë jetën e përditshme nën sundimin britanik, i cili zgjati nga 1858 deri më 1947 dhe mbulonte shumicën e Indisë.Fotot u shkrepën në 1895 në bardhë e zi në Sri Lanka. Fotografi u nis bashkë me një ekspedita për të mbledhur informacion rreth sistemeve të transportit në vende të ndryshme të botës dhe mori rastin për të dokumentuar jetën e njerëzve të zakonshëm.Krahas Britanisë, Marokut, Algjerisë, Tunizisë, Egjiptit, Turqisë, Australisë, Kinës, Koresë, Japonisë, Rusisë, Amerikës së Jugut, Sri Lankës, Tajlandës dhe Indonezisë, ky fotograf vizitoi thuajse 40 vende dhe u kthye nga udhëtimi në 1896 me mbi 900 fotografi udhëtimesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...