Zbulohet një gur 12 mijë vjeçar me kalë të gdhendur - Bota Sot
Zbulohet një gur 12 mijë vjeçar me kalë të gdhendur

Historia

Zbulohet një gur 12 mijë vjeçar me kalë të gdhendur

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 17:45
Foto

Në Francë u zbulua një gur rreth 12,000 vjeçar, mbi të cilin u gdhend një kalë dhe kafshë të tjera.

Gjetjet prehistorike e arkeologëve u bënë në zonën jugperëndimore të Angouleme, në veri të Bordo.

Shenjat shfaqen në të dy anët e gurit, raportoi Instituti për Hulumtime Arkeologjike Kombëtare (Inrap).

Guri u gjet gjatë punës pranë stacionit Angulem, transmeton KosovaPress.

Pllaka paleolitit e gurit, e gjatë rreth 25 centimetra dhe e gjerë 18 centimetra,s i dhe tre centimetra e trashë, "kombinon motive gjeometrike dhe figurative," tha Inrap.

Kafshët e tjera në gur janë dukshëm më të vogla, por mund të jenë një kalë tjetër dhe një dre.
 

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...