5 këshillat që ruheshin në pasaportën shqiptare në kohën e Zogut - Bota Sot
5 këshillat që ruheshin në pasaportën shqiptare në kohën e Zogut

Historia

5 këshillat që ruheshin në pasaportën shqiptare në kohën e Zogut

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 21:26
Foto

Një ndër pasuritë historike më të vlefshme që nga koha e Zogut që ka arritur deri më sot është edhe pasaporta shqiptare e atyre kohëve. Nëse shfletojmë kapakun e brendshëm të kësaj të fundit, aty gjenden të rreshtuara këto këshilla:

1. T’a dijsh dhe të jesh i sigurtë, se fatbardhësija dhe lumtunija e jote gjindet në Shqipni e cila t’ep nder e të fal emnin Shqiptar.

2. Ruaje mirë karakterin komtar dhe kryenaitësin shqiptare, bindju ligjvet dhe urdhnavet të vendit kudo që të jesh.

3. Çdo shqiptar asht vllau i yt, nderoje kurdoherë dhe ndihmoje kur të ket nevojë.

4. Mos e përbuy gjuhën e nanës s’ate tue folë në gjuhë të huej kur n uk asht nevoja.

5. Ndero flamurinn e atdheut tand, kush nuk e nderon Shejin e komsis, shnderon vedin e vet.

6. Dashunija për atdhe ndihet ma tepër në mërgim, prandej këtë dashuni rueje edhe kur të këthejsh në vendin t’and.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...