Kur Fan S. Noli nuk pranoi të quhej turk në SHBA - Bota Sot
Kur Fan S. Noli nuk pranoi të quhej turk në SHBA

Historia

Kur Fan S. Noli nuk pranoi të quhej turk në SHBA

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 21:35
Foto

Arkivat kanë nxjerrë së fundmi patriotizmin që aq shumë e donte Fan Noli. Në disa dokumenta të publikuara në Facebook, eksperti i krimeve të rënda, Gjon Junçaj vë në dukje se Noli dikur, në vitin 1911 nuk ka pranuar të quhej turk.

Junçaj thekson më tej se siç paraqitet në fotot e publikuara, shkrimtari mjaftë i dashur për shqiptarët ka korrigjuar gjithashtu edhe dokumentat e paraqitura nga oficeri, teksa Noli po vizitonte Amerikën.

“Nga arkivat e SHBA-ve, ardhja e regjistruar e Fan Nolit për një vizitë me datë 15.12.1911, Noli është regjistruar me këto detaje: 32 vjeç, 165 cm i gjatë, profesion- kerik, duke vizituar Faik bey Konitza në Boston.

Kombësia? – Turkey, ku fotoja tregon se Noli e korrigjon dhe thotë “Albania”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat