Video o rrallë e Sanxhakut: Koha kur aty jetonin vetëm shqiptarët me plisa e veshje kombëtare

Historia

Video o rrallë e Sanxhakut: Koha kur aty jetonin vetëm shqiptarët me plisa e veshje kombëtare

Më: 18 janar 2021 Në ora: 14:42
Pamje nga Sanxhaku

Në video e vitit 1904 shihen të gjithë banorët me “plisa” dhe veshje tipike shqiptare në qytetin e Pazarit të Ri.

Sot të gjithë banorët e këtyre trevavë kanë harruar gjuhën shqipe dhe janë asimilu në boshnjak.

Sot është e dhimbëshme të shohesh një popull të tërë i cili iu është nënshtru një politike të egër asimiluese nga serbët për një shekull dhe sot duke u përvetësu nga politika turke duke i njohur si mysliman boshnjak.

Më poshtë shikoni videon:

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat