Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin - Bota Sot
Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin

Historia

Momenti kur Wesley Clark nervozohej ashpër me gazetarin për Kosovën, ky ishte paralajmërimi për Millosheviqin

Nga: B.S Më: 10 dhjetor 2017 Në ora: 16:40
Wesley Clark

Ishte viti 1999, kur gjenerali i ushtrisë amerikane, Wesley Clark  gjatë një takimi në Bruksel ishte përplasur keq me një gazetar për shkak të Kosovës.

Në përplasjen me gazetarin, gjenerali Clark i thotë gazetarit se krimineli, kasapi i “Ballkanit”, Sllobodan Millosheviq kishte plan spastrimin etnik të Kosovës, shkruan “Bota sot”.

“Me degju mua, me degjo mua...Ky ishte një plan i Millosheviqit për pastrimin etnik të Kosovës, dëbimin e shqiptarëve nga Kosova...dhe ne e kemi paralajmëruar Millosheviqin se nëse ai e bën këtë ai dhe civilët serb do te goditen keq”, kishte thënë Clark, përcjellë “Bota sot”.

Ja video e plotë, ku momentin e përplasjes mund ta ndiqni prej sekondës 37.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera