Dokument i rrallë kushtuar Skënderbeut - Bota Sot
Dokument i rrallë kushtuar Skënderbeut

Historia

Dokument i rrallë kushtuar Skënderbeut

Nga: Gjon Keka Më: 20 dhjetor 2017 Në ora: 16:29
Dokumenti kushtuar Skënderbeut

"Engjëjt e dalluar dhe të shkëlqyeshëm,ushtrisë Konstantiniane,dhe urdhërit të martirëve të dalluar të shenjtit Gjergj,shkruar greqisht dhe përkthyer në latinisht, kushtuar Burrit fisnik Gjergj Kastrioti i origjinës Epirote, dhe dedikuar Dukëve dhe Princave të shkëlqyer, Dhimitrit, Mihalit,Kantakuzenit, Engjëllit, Flavit ,Komnenit. dhe zotëruesve të tashëgimisë së Moldavisë dhe Besarabisë.“

- Këtë dokument e gjeta në librin „Constitutio definitoria sacrae angelicae auratae[...],1755.“

Përkthimi i tekstit nga latinishtja në shqip u bë nga miku im porf.Jahja Drancolli.)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera