“Duhet që ta marrim Turqinë në gji”?

Intervista

“Duhet që ta marrim Turqinë në gji”?

Nga: Sherif Ramabaja Më: 7 dhjetor 2020 Në ora: 09:50
Wolfgang Ischinger

Amerika votoi një muaj më parë. Wolfgang Ischinger, kreu i Konferencës së Sigurisë në Mynih, flet në podkastin "Die Stunden Null" për pritjet e Presidentit të ardhshëm të SHBA Joe Biden. Ai gjithashtu paraqet një pamje të së ardhmes së NATO-s.

Pluhuri pas zgjedhjeve në SHBA nuk është zgjidhur ende plotësisht. Donald Trump ende po vërtitet, por nuk do të jetë më një pretendim i guximshëm të thuash që nga 20 janari, Presidenti i ri i SHBA do të quhet Joe Biden. Ti e njeh ate. Çfarë mund të na thoni për të?

Wolfgang Ischinger: Së pari, rezultati i këtyre zgjedhjeve amerikane është ai që përgjithësisht mund të konsiderohet si një lajm i mirë . Lajmi është se Amerika është e gatshme të rifillojë detyrat e saj si kombi kryesor i Perëndimit. Lajmi është se ne jemi duke marrë një president të cilit askush nuk duhet tia shpjegojë se ku ndodhet Evropa. Pjesëmarrja e tij e parë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, e cila në atë kohë ende quhej Konferenca Ndërkombëtare e Shkencës së Mbrojtjes, u zhvillua në 1980. Joe Biden i njeh të gjithë. Kemi të bëjmë me një president i cili do të dalë nga vrima fillestare shumë, shumë shpejt, personalisht dhe politikisht. Kështu që ne mund të jemi të lumtur. Por sigurisht që ka edhe disa probleme ...

Saktësisht - ju tashmë me të madhe keni paralajmëruar dhe shprehur  kundër euforisë ndaj bidenit, por ju tingëlloni shumë euforik vetë për momentin.

Shikoni se çfarë nuk do të ndodhë, nuk do të jetë një kthim në një parajsë transatlantike. Kjo as që ekzistonte në këtë formë. Kemi pasur gjithmonë kriza transatlantike gjithashtu. Ajo që nuk do të jetë aq e lehtë për t'u kthyer mbrapa viteve në kohën eTrumpit, janë dyshimet në lidhje me besueshmërinë dhe qëndrueshmërinë e partnerit tonë amerikan. Kjo është arsyeja pse Angela Merkel dhe të tjerët kanë të drejtë kur ngrenë pyetjen: A duhet që ne si evropianë, përfshirë gjermanët, të shqetësohemi pak më shumë për sigurinë tonë dhe të ardhmen tonë, sesa në dekadat e fundit? Na duhet marrëdhënia më e afërt e mundshme me Shtetet e Bashkuara. Por ne nuk mund të mbështetemi në SHBA për të qëndruar xhaxhai ynë i madh përgjithmonë, i cili do të kujdeset për ndonjë gjë nëse në ndonjë mënyrë bubullon, qelbet ose pi duhan dikush këtu.

Ambasadori i fundit i SHBA në Berlin, Richard Grenell, ishte kryesisht zëri i Presidentit të SHBA Trump. Çfarë mendoni se do të presë nga Gjermania një diplomat i ardhshëm amerikan në Berlin?

Shpjegimi për gjermanët se çfarë duhet ose nuk duhet të bëjnë - të them të drejtën, kjo nuk është punë e ambasadorit. Rregulli i mençur është të dëgjosh, të shpjegosh dhe të paraqitësh politikën tënde dhe të mos të tregohesh si prijës, se nga duhet të shkosh. Shpresoj që qeveria e ardhshme amerikane të gjejë dikë që mund të mishërojë Amerikën ashtu si të paktën gjenerata ime vërente në Amerikën: kombi udhëheqës i Perëndimit, mishërimi i vlerave perëndimore, dinjiteti njerëzor, liritë, ndarja e pushteteve, miratimi i Përgjegjësive edhe për të tjerët, rastësisht edhe për çështje të tilla si zhvillimi global i klimës ose lufta kundër terrorizmit. Një ambasador i mirë mund të bëjë shumë për reputacionin e vendit të tij. Një ambasador i keq mund të bëjë të kundërtën.

A jeni i befasuar nga sa republikanë të respektuar kanë heshtur nga gënjeshtrat e mashtrimit të zgjedhjeve të Donald Trump? Sa e madhe është fuqia e tij?

Në këto katër vjet, Donald Trump ka qenë në gjendje të lidhë Partinë Republikane me veten e tij, në një mënyrë që është shumë mahnitëse. Ai edhe një herë ka demonstruar në mënyrë mbresëlënëse këtë pushtet me më shumë se 70 milion vota. Që nga sot, vështirë se dikush nga Partia e Vjetër e Madhe guxon të kundërshtojë këtë president të fuqishëm. Pyetja është se çfarë ndodh pas 20 janarit? Pastaj ai duhet të jetë zhvendosur nga Shtëpia e Bardhë, ende ka ekipin e tij të sigurisë, por duhet të kujdeset për kompaninë e tij të futur në borxhe.

Ekzistojnë gjithashtu një numër problemesh ligjore dhe ndoshta penale. Fuqia që mishëron Donald Trump për momentin ka të ngjarë të humbasë shkëlqimin e saj, ndërsa administrata e re merr hapat e saj dhe drejton 350 milion Amerikanët: Ne po e vendosim luftën kundër Coronavirusit në krye të përpjekjeve tona dhe nuk po përpiqemi ta diskutojmë atë aq larg . Por Donald Trump mund të vazhdojë të jetë një faktor përçarës tepër efikas. Shpresoj të jem gabim - por kam frikë se ai do ta sjellë këtë potencial përçarës, në një mënyrë që do të shkaktojë shumë vështirësi për administratën e Biden. Siç e dimë, ai ka një numër të madh të përkrahësve mjaft të pamëshirshëm. Kam frikë se do të mbetet një luftë e ndyrë. Por nuk do të funksionojë në favor të tij.

Duke folur për faktorët përçarës, NATO-ja ka pasur më shumë se kaq në vitet e fundit. A besoni se një qeveri nën udhëheqjen e Joe Biden do të jetë në gjendje ta kthejë NATO-n përsëri në një organ efektiv dhe më koheziv?

Po. Besoj se mbi të gjitha sepse Shtetet e Bashkuara kanë gjetur një partner të vendosur në Republikën Federale të Gjermanisë. Sepse të gjithë ata që janë në gjendje të mendojnë qartë këtu e dinë, ose të paktën duhet ta dinë, se Aleanca e Atlantikut të Veriut mbetet e domosdoshme për sigurinë e vendit tonë. Është e pa zëvendësueshëm. Ne nuk jemi një fuqi bërthamore. Dhe nëse duam të mbrohemi para rritjes së tensioneve me fuqitë e mëdha si Rusia, një Kinë më agresive, Turqia, zhvillimet e paparashikueshme në Teheran, atëherë kemi nevojë për bashkëpunim dhe mbrojtje nga NATO, nga partneri ynë i madh Amerikan. Por kjo nuk duhet të thotë që ne të rrimë të qetë dhe të themi: po, presidenti i ri amerikan do ta rregullojë atë. Donald Trump nuk ishte i pari që na tha: ndarja e barrës nuk është e drejtë. Nuk mund të jetë e drejtë që 25, 27, 28kombet Evropiane të lejojnë taksapaguesit Amerikanë të financojnë sigurinë e tyre. Në një krahasim global, ne jemi një nga vendet më të pasura. Mund të pritet që ne të japim kontribute thelbësore në sigurinë tonë dhe në parandalimin e shantazheve tona politiko-ushtarake. Por unë supozoj se qeveria federale do të ketë një partner në administratën e ardhshme të Bidenit i cili do të donte ta bënte NATO përsëri organin e konsultimit dhe vendimmarrjes. Dhe unë gjithashtu besoj se Uashingtoni e di shumë mirë se sa e rëndësishme është të mos lejosh që Turqia të largohet.

Çfarë kuptoni me këtë konkretisht?

Ne duhet ta bartim Turqinë - a mund ta them kështu? -  në gjiun tonë. Ne nuk duhet ta refuzojmë Turqinë. Kjo nuk do të thotë që ne do ta lëmë Turqinë të largohet dhe të veproi ashtu si nuk duhet. Por mbase ne gjithashtu duhet të intensifikojmë dialogun me Turqinë në mënyrë informale. Joe Biden nuk është më i keqi atje. Ai mund të punojë me njerëz. Unë po supozoj se ai, do të jetë në gjendje të punojë edhe me Erdoganin. Dhe kjo mund të jetë e dobishme për të gjithë ne.

Nga perspektiva gjermane, ku janë aktualisht rreziqet më të mëdha? A është Rusia? A është Kina? Apo është vetë paaftësia juaj për të vendosur politikën e sigurisë para interesave ekonomike?

Mendoj se ne gjermanët e konsiderojmë veten si multilateralistët më të mëdhenj. Dhe evropianët më të mirë. Ne e dimë se çfarë është e mirë për Greqinë, për Francën dhe për të gjithë të tjerët. Parë në dritën e ditës, tendenca jonë për të menduar në mënyrë evropiane, shumëpalëshe, është po aq e theksuar sa edhe në vendet e tjera kur bëhet fjalë për interesat tona elementare. Dhe kjo është arsyeja pse mënyra në të cilën ne e trajtuam temën Nord Stream në origjinën e saj në vitet e saj të para - unë e tërheq veten për veshi - kjo nuk ishte një kryevepër e politikës së jashtme dhe diplomacisë gjermane. Sigurisht, që nga fillimi duhet të kishim përfshirë polakët tanë dhe fqinjët e tjerë në një projekt të tillë. Dhe sigurisht ishte e gabuar që Republika Federale e Gjermanisë të thoshte për shumë vite: po, prit, pra, kjo nuk është pjesë e politikës së jashtme evropiane, projektet e energjisë si Nord Stream 2 janë projekte të pastra biznesi. Kushdo që dëshiron të formulojë një politikë të jashtme të besueshme evropiane, nuk duhet të neglizhojë politikën e jashtme të energjisë. Është një pjesë integrale e politikës sonë të sigurisë nga e marrim energjinë tonë, pavarësisht nëse mund të shantazhoheni me të apo jo. Disa javë më parë në Konferencën e Sigurisë së Mynihut ne paraqitëm një raport të madh që në thelb postulon vetëm një gjë: imperativin evropian të Gjermanisë. Gjermania duhet ta vendosë fuqinë e saj politike, ekonomike dhe gjithashtu ushtarake në shërbim të një Bashkimi Evropian, të aftë për të vepruar. Nëse ky do të ishte qëllimi pas zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, atëherë ne do të jetojmë në përputhje me pretendimin tonë për të qenë evropianët më të mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat