Si të largoni toksinën pas pushimeve - Bota Sot
Si të largoni toksinën pas pushimeve

Këshilla mjekësore

Si të largoni toksinën pas pushimeve

Më: 13 janar 2020 Në ora: 12:17
Ilustrim

Javët e mëparshme ishin vërtet më shumë se festive. Ushqimi është i plotë dhe vetë-kontrolli i ushqimit nuk është shumë.

Pije, meze, ushqim të shijshëm në shtëpi, kështu që kush mund t'iu rezistojë. Por tani që pushimet kanë përfunduar, ne i themi vetes është koha të ndalemi dhe të kthehemi në gjendjen origjinale.

Lajmi i mirë është që ju nuk duhet të drejtoheni në një dietë pa kalori ose të kaloni orë të ushtrimeve për t'u rikthyer në rrugën e duhur. Trupi juaj është elastik dhe di të shërohet. Këtu janë disa mënyra për ta ndihmuar trupin tuaj të rikthehet në rrugën e duhur

Ujë i ngrohtë me limon

Fillojeni ditën me ujë të ngrohtë me limon dhe pini gjatë gjithë ditës. Limonët ofrojnë disa përfitime shëndetësore, të cilat në kombinim me ujin e nxehtë mund të promovojnë hidratimin dhe promovojnë tretjen gjatë gjithë ditës.

Konsumimi i ujit të mjaftueshëm është i nevojshëm për të ndihmuar mëlçinë dhe veshkat tuaja të filtrojnë toksinën.

Provoni të pini çaj jeshil të ngrohtë para dhe pas ngrënies për të ruajtur metabolizmin dhe sistemin tretës.

Çaji i gjelbër është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme pasi lehtëson problemet e tretjes si dispepsi, fryrje, kapsllëk, gaz të zorrëve, urth dhe madje edhe zorrë irrituese. Kjo barishte e bukur promovon tretjen dhe ka efekte që qetësojnë traktin tretës dhe parandalon prodhimin e gazit.

Fokusohuni në vakte me bazë bimore

Megjithëse jeni tunduar të hani shumë pak pas një vakt të tillë të përzemërt, është e rëndësishme të përqendroheni në ushqime ushqyese dhe të shëndetshme. Ne nënkuptojmë frutat, perimet dhe proteinat bazuar në bimë.

Disa e interpretojnë atë si një dietë vegane, e cila përfshin shmangien e të gjitha produkteve shtazore. Për të tjerët, një dietë me bazë bimore do të thotë që ushqimet bimore të tilla si frutat, perimet, drithërat, arrat dhe bishtajoret janë fokusi kryesor i dietës së tyre, por ndonjëherë ato mund të konsumojnë mish, peshk ose produkte të qumështit.

Agjëroni kohë pas kohe

Agjërimi i rastësishëm është një mënyrë e thjeshtë për të përfituar shpejt përfitime, pa u ndier sikur jeni i privuar nga ushqimi.

Hani vaktin tuaj të fundit jo më vonë se 7 pasdite, provoni një filxhan të shijshëm kafe të zezë në mbrëmje dhe mëngjesin tjetër në vend të mëngjesit.

Kafe, gjalpë dhe vaj ulliri do t'ju bëjnë të ndiheni të ngopur ndërsa trupi juaj është akoma i uritur. Në këtë gjendje është shumë më e lehtë për trupin tuaj të djegë dhjamin. Pasi të kaloni drekën, do të arrini agjërimin për më shumë se 16 orë, duke rivendosur plotësisht sistemin tuaj të tretjes.

Vaj nenexhiku

Nëse pas pushimeve ndjeheni të fryrë, merrni pak vaj thelbësor të trupit dhe trajtojeni veten në një masazh në bark ose kërkoni dikujt për t'ju ndihmuar. Vaji i nenexhikut është tepër qetësues. Ndikon në sistemin nervor autonom, i cili acarohet për shkak të hormoneve të dëmshme që shkaktohen nga stresi. Masazhi në vetvete stimulon qarkullimin, rrit furnizimin e ushqyesve dhe oksigjenit. Joga

Joga është mënyra më e shpejtë për ta rikthyer sistemin tuaj të energjisë në ekuilibër, plus që përmirëson gjendjen shpirtërore. Mundohuni të përfshini nga 20 deri në 30 minuta çdo mëngjes për t’u rikthyer në formë. Do të ndiheni fantastikë dhe do të arrini rezultate të lakmueshme.   Hani me masë

Ushqimi me masë shmang ndjenjat e pendimit që pasojnë pas një mbingarkese pushimesh. Shmangni mbingarkesat në ushqime që normalisht nuk do t’i hidhni. Për shembull, nëse zakonisht shmangni gluten ose bulmetin, mund të mos ndiheni mirë nëse hani një sasi të madhe të "pasi që ato janë pushime".

Rezistoni në mentalitetin "kur jeni në Romë" dhe nuk do të luftoni aq shumë me fajin në janar.

Bëni një tortë me kunguj vegan ose një shërbim të vogël ushqimi të bërë me dashuri nga familja dhe miqtë tuaj dhe shijoni atë që është në pjatën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat