Mos mbani kurrë afër krevatit një gotë me ujë, rrezikon shumë shëndetin tuaj - Bota Sot
Mos mbani kurrë afër krevatit një gotë me ujë, rrezikon shumë shëndetin tuaj

Këshilla mjekësore

Mos mbani kurrë afër krevatit një gotë me ujë, rrezikon shumë shëndetin tuaj

Më: 24 janar 2020 Në ora: 09:13
Foto ilustrim

A keni mbajtur gjatë natës një gotë me ujë në shtrat dhe kur e keni pirë në mëngjes nuk u ka shijuar?

Shija qesharake që ndjeni është në fakt për shkak të një rritje të niveleve acidike të ujit.

Balanca e pH e ujit ulet kur lihet e pambuluar gjatë natës. Uji thith dioksidin e karbonit që e bën atë acid.

Ajo që duhet të tërheq vëmendjen tuaj është rreziku i sëmundjeve të shkaktuara nga uji. Jo të gjitha këto sëmundje shkaktohen kur uji është i ndotur nga jashtë.

Uji është një element i prirur për jetën. Mund të rriten alga dhe baktere kur uji është i papastruar për një kohët ë gjatë. .

Mikrobet nuk konsumohen dhe kalbin ujin. Sidoqoftë, kimia e ujit ndryshon, edhe nëse me një diferencë të vogël. 0.13% shndërrohet në acid karbonik i cili më vonë me siguri formon bikarbonate dhe karbonate. Por kjo nuk e shënon ujin si të pasigurt.

Uji i lënë jashtë në hapësirë është një mikpritës i mundshëm i mushkonjave dhe algave. Uji i mbetur pa u zbuluar brenda shtëpisë tërheq pluhur. Prandaj, është e rëndësishme të vloni ose të filtroni ujin e pijshëm.

Uji nuk duhet të mbahet së bashku me pesticidedhe  kërkon kontejnerë të duhur. Jo të gjitha format e shisheve plastike mund të konsiderohen të sigurta.

Uji i mbetur dhe i pastruar e bën atë të prirur për rritjen e baktereve. Uji në shishe qelqi mund të pakësoje rritjen e tyre për disa ditë, por jo përgjithmonë.

Është e rëndësishme që të pimë ujë të pakontaminuar. Kështu, nëse ju pihet ujë gjatë natës, çohuni vetë dhe mbusheni gotën, mos e lini të mbushur plot tek koka e krevatit.

Nëse përtoni atëhere mbani një shishe tek koka e divatin dhe konsumoni ujë sa herë të dëshironi gjatë natës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat