Fiku, fruti që nuk duhet t’i mungojë dietës suaj

Këshilla mjekësore

Fiku, fruti që nuk duhet t’i mungojë dietës suaj

Më: 20 prill 2021 Në ora: 01:15
Fiku

Fiqtë përmbajnë shumë kalcium, kalium dhe zink. Përveç kësaj, ato janë një burim i mirë i hekurit, beta karotenit, si dhe shumë vitamina, të tilla si vitamina C, A, E dhe K.

Fiqtë janë jashtëzakonisht të dobishëm, si të freskët ashtu edhe të thatë, dhe konsumimi i frutave të freskëta, të sapo zgjedhur është një luks që nuk është i disponueshëm për të gjithë.

Sidoqoftë, duhet të keni kujdes sepse fiqtë e thatë janë më kalorikë sesa ato të freskëta.

Arsyet se pse duhet të konsumoni fik janë:

Ndihmojnë në shërimin e hemorroideve

Rregullon kolesterolin

Heqin lythat

Forcojnë sistemin imunitar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat