Përfitimet e mahnitshme që ofron kanella për shëndetin tonë

Këshilla mjekësore

Përfitimet e mahnitshme që ofron kanella për shëndetin tonë

Më: 10 shtator 2021 Në ora: 17:33
Foto ilustrim

Kanella është përdorur për vetitë e saj medicinale për mijëra vjet. Sot, hulumtimet konfirmojnë përfitimet e shumta shëndetësore të saj.

E pasur me antioksidantë

Kanella është e pasur me antioksidantë që ngadalësojnë procesin e plakjes, forcojnë sistemin imunitar dhe mbrojnë trupin nga patogjenët si viruset dhe bakteret, por edhe radikalet e tjera të dëmshme të lira në mjedis.

Lufton inflamacionin dhe dhimbjet

Antioksidantët e kanellës kanë veti të forta anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në trup. Përveç kësaj, është treguar se zvogëlon dhimbjen e muskujve.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Kanella mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kjo erëz ul kolesterolin dhe presionin e gjakut, si dhe nivelet e triglicerideve në trup – të gjithë faktorët e zakonshëm të rrezikut për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Ul nivelin e sheqerit në gjak

Kanella cilësohet si një nga erëzat më të mira për diabetikët, pasi ka aftësinë për të ulur nivelin e sheqerit në gjak. Përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, një hormon që ndihmon në transportimin e sheqerit përmes qarkullimit të gjakut në inde, për të mbajtur në balancë nivelet e sheqerit në gjak.

Përmirëson shëndetin oral

Disa pasta dhëmbësh përmbajnë kanellë si përbërës, jo vetëm për shijen e saj të shijshme, por edhe për vetitë e saj antibakteriale. Largon bakteret e gojës dhe eliminon erën e keqe.

Ndihmon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme dhe rinore

Përfitimet e kanellës për lëkurën janë të shumta, falë vetive antimikrobike, antibiotike që mbrojnë lëkurën nga skuqjet, infeksionet dhe acarimet. Aplikimi i vajit esencial të kanellës të përzier me një vaj bazë (p.sh. vaj bajame, vaj ulliri, vaj avokado) në lëkurë mund të zvogëlojë inflamacionin, ënjtjen dhe rrezikun e infeksioneve të lëkurës.

Mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit

Disa nga përfitimet shëndetësore të kanellës janë për shkak të një përbërjeje në erëz të quajtur cinnamaldehyde. Studimet tregojnë se ky përbërës mund të ngadalësojë ose parandalojë rritjen e tumoreve kanceroze, madje mund të vrasë qelizat e kancerit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat