Çaj jeshil, pse duhet ta pini çdo ditë në moshën 60 vjeçare

Këshilla mjekësore

Çaj jeshil, pse duhet ta pini çdo ditë në moshën 60 vjeçare

Më: 11 shtator 2021 Në ora: 12:46
Foto ilustrim

Një pije e lashtë me origjinë orientale, çaji jeshil është bërë me kalimin e kohës një pjesë integrale e ritualeve perëndimore. I dobishëm dhe i shëndetshëm, ai ka një shije pak të hidhur dhe një larmi të gjerë alternativash. Një disponueshmëri që ndryshon si për llojin e kultivimit dhe korrjes, por edhe për rritjen dhe përpunimin. Një pije delikate dhe e shijshme, e cila ia detyron suksesin potencialit të dobishëm të gjetheve të bimës, përkatësisht Camellia sinensis, e njohur më mirë si Thea chinensis.

Përpunimi i çmuar dhe i kujdesshëm i bimës parandalon gjethet të oksidohen, në mënyrë që të marrim pijen e shijshme. Një ritual i përjetshëm që në botën orientale është një pjesë integrale e jetës së përditshme dhe që me kalimin e kohës, ka zëvendësuar çajin e zi ndër pijet më të njohura në Perëndim. Nuk bëhet fjalë vetëm për shije, sepse çaji jeshil vlerësohet gjithashtu shumë për vetitë e tij, veçanërisht nga ata mbi 60 vjeç, të cilët përfitojnë shumë prej tij.

Çaj jeshil, çfarë është?

Çaji jeshil është një pije e dashur, aq sa është varieteti i dytë më i popullarizuar në botë. Propozimi është shumë i gjerë midis një mijë llojeve, ndërsa prodhimi është pothuajse ekskluzivisht oriental, ndërsa gjen entuziastë në të gjithë botën. Varietetet më të zakonshme vijnë në veçanti nga Kina dhe Japonia, të ndjekur nga India, Brazili dhe Indonezia.

Çaji jeshil mund të ndryshojë sipas metodologjisë së kultivimit, si dhe përdorimit të pjesëve të veçanta të së njëjtës bimë, përkatësisht Camellia sinensis. Aroma e veçantë buron nga përpunimi i gjetheve, të cilat ekspozohen së pari në diell, pastaj avullohen për më pak se një minutë, derisa ato të pësojnë faza të ndryshme tharjeje. Kjo çon në tharjen, pastrimin dhe përgatitjen e tyre për shitje.

Ka rituale të vërteta të lashta që lidhen me përgatitjen e çajit, procedura të ngadalta që të kujtojnë një lloj vallëzimi të mirëseardhur. Çaji jeshil gjithashtu gjen hapësirë në kuzhinë dhe është shumë i dashur për vetitë e tij të dobishme, i përsosur për shëndetin e trupit dhe mendjes. Të moshuarit aziatikë dinë diçka për të, të cilët mund të mburren me një jetëgjatësi të caktuar, si dhe një shëndet vërtet të lakmueshëm. Çaji jeshil është një bashkëpunëtor i përsosur i kësaj rruge, aq sa gjen mbështetje edhe në fushën shkencore. Disa kërkime kanë konfirmuar se pija luan një rol, qoftë edhe minimal, kundër disa formave të kancerit.

Përfitimet që çaji jeshil sjell tek personat mbi 60 vjeç

Çaji jeshil është një infuzion natyral me veti të pamohueshme shëndetësore, i dashur nga ata mbi 60 vjeç, të cilët mund të marrin një mbështetje të rëndësishme ditore nga pija. Antioksidues dhe rigjenerues, është i pasur me polifenole, minerale, vitamina dhe aminoacide. Këtu janë përfitimet e tij më të dukshme:

Djeg dhjamin: falë pranisë së polifenoleve është një ilaç për trupin dhe qëndrimin në formë sepse ato përshpejtojnë metabolizmin. E gjithë kjo mund të gjurmohet në praninë e katekinave, të cilat i japin shije vetë pijeve, ndërsa mbrojnë qelizat dhe aktivizojnë një veprim të dyfishtë kundër tumorit;

Redukton kolesterolin dhe pastron: pija promovon një efekt detoksifikimi ndërsa përmirëson qarkullimin dhe mbron shëndetin e zemrës. Djeg, ngadalëson veprimin e radikalëve të lirë dhe ul nivelin e kolesterolit; kufizon rrezikun e goditjes dhe zhvillimit të sëmundjeve neurodegjenerative;

Kockat dhe fuqia: sipas disa studimeve, çaji jeshil luan një rol mbrojtës kundër osteoporozës duke nxitur fiksimin e kalciumit të kockave. Një efekt shumë i rëndësishëm i aftë për të rritur qëndrueshmërinë e vetë skeletit;

Kujtesë dhe relaksim: ky preparat do të garantonte një performancë më të mirë të kapaciteteve të trurit, falë përqindjes së vogël të kafeinës që ka pija. Substanca në fakt përmirëson kujtesën dhe rrit energjinë personale. Gjithashtu përmirëson humorin, duke luftuar depresionin dhe duke ofruar një relaksim më të madh emocional. E gjitha falë teaninës, e cila zvogëlon stresin mendor, fizik dhe humorin e keq;

Parandalimi: ky është roli më i rëndësishëm i nënvizuar edhe nga disa studime mjekësore. Çaji jeshil duket se është në gjendje të zbatojë një efekt parandalues kundër disa formave të kancerit, si dhe ofron një mbrojtje kundër oksidimit të qelizave. Në veçanti në lidhje me kancerin e gjirit dhe prostatës, por edhe atë të zorrës së trashë dhe pankreasit.

Çaji jeshil, si ta përgatisim

Çaji jeshil përballet me një rrugë përpunimi që është e dobishme për të ruajtur karakteristikat dhe vetitë e tij, në mënyrë që të gëzojë të gjitha përfitimet e tij. Përgatitja klasike përfshin përdorimin e gjetheve organike, të cilat vendosen në një çajnik me ujë të nxehtë me një temperaturë që nuk i kalon 90 gradë. Pas disa minutash zierjeje, filtroni dhe pini pijen e shijshme, të cilës mund t’i shtoni edhe pak sheqer dhe disa pika limon. Sasia nuk duhet të kalojë dy gota në ditë, në mënyrë që të mos stimulojë zgjimin dhe nervozizmin personal.

Çaji jeshil mund të konsumohet në shumë mënyra të tjera, për shembull duke shtuar disa gjethe nenexhiku, të cilat janë të dobishme për përmirësimin e vetive tretëse. Gjithashtu mund të konsumohet i ftohtë me akull, ose të përdoret për përgatitjen e ëmbëlsirave, biskotave, akullores dhe smoothie-t.

Çaji jeshil mund të gjejë gjithashtu hapësirë kudo dhe madje edhe në receta të këndshme. Kombinuar me mish, peshk ose si një përbërës i çmuar për të bërë makarona të freskëta ose rizoto të shijshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat