Këshilla se si ta luftoni stresin

Këshilla mjekësore

Këshilla se si ta luftoni stresin

Më: 4 tetor 2021 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Stresi kronik mund të çojë në disa probleme shëndetësore nga sëmundjet kardiovaskulare, pagjumësia, depresioni, ankthi, dhimbjet e kokës, presioni i lartë i gjakut deri te diabeti.

Shumica e njerëzve janë duke bërë jetë stresuese, veçanërisht në kohë pandemie kur gjërat ndonjëherë mund të bëhen të paparashikueshme. Mund të ndiheni të vetmuar, të izoluar, të mbingarkuar, të bllokuar, dhe kjo shton stresin.

Stresi është diçka të cilën nuk mund ta shmangni, por mënyra se si e trajtoni atë, bën të gjithë ndryshimin.

Ekspertët thonë se situata stresuese do të vazhdojë të vijë e të shkojë, por duhet të zhvillohet elasticiteti që të mund të minimizoni ndikimin e stresit.

Sipas studiuesve, stresi është i barabartë me” presionin mbi elasticitetin”. Rezistenca është forca me të cilën ju e luftoni këtë presion, dhe sa më i fortë të jeni elasticiteti, aq më i vogël është presioni. Pra automatikisht, aq më i fortë është elasticiteti, më i dobët është stresi.

Ushqimi i duhur, kalimi i kohës me familjen tuaj, ndjekja e një hobi, stërvitja, gjumi i duhur mund të ndihmojnë në përballimin e stresit në mënyrë efektive.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat