Mungesa e gjumit ju shkatërron lëkurën - Bota Sot
Mungesa e gjumit ju shkatërron lëkurën

Këshilla mjekësore

Mungesa e gjumit ju shkatërron lëkurën

Më: 17 mars 2018 Në ora: 20:34
Ilustrim

Mungesa e gjumit të mirë mund të shkatërrojë jetën tuaj seksuale, t’ju bëjë më pak produktiv në punë dhe të rrisni nivelin tuaj të stresit.

Ka shumë arsye për t’u dhënë përparësi gjumit tuaj, në thelb dhe ende ne qëndrojmë deri në orën 3 të mëngjesit kur dimë që duhet të ngrihemi në orën 6.

Nëse nuk jeni të motivuar të hyni në shtrat me premtimin e seksit më të mirë, duke qenë një punëtor më i mirë dhe përgjithësisht duke u ndier mirë, vini re këtë në vend të kësaj: Përkundër asaj se sa hollësishme mund të jetë rutina juaj e skincave, nuk do të bëjë shumë nëse nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm.

Gjumi ka një ndikim masiv në lëkurën tuaj. Nëse jeni vazhdimisht duke u rrokullisur në shtrat vonë, duke u zgjuar herët, ose duke u zgjuar në mes të natës, lëkura juaj do të tregojë atë.

Mos marrja e gjumit të mjaftueshëm patjetër shkakton një shenjë në lëkurë’, thotë dermatolog Dr Goldfaden.

“Gjumi është vendimtar për shëndetin e lëkurës si “megatonin” (kulmin e prodhimit ndërmjet orës 2 të mëngjesit), luan një rol kyç në rinovimin e lëkurës duke stimuluar rritjen e qelizave të mëdha të lëkurës siç janë keratinocitet dhe fibroblastet”, thëne ai.

“Fibroblastët prodhojnë proteina esenciale kolagjenit dhe elastin, të cilat sigurojnë mbështetje strukturore për lëkurën. ‘Melatonina gjithashtu është treguar e efektshme kundër plakjes së lëkurës. ‘Hormoni i rritjes njerëzore (GH) lëshohet gjithashtu gjatë gjumit dhe kështu ajo ndihmon në rigjenerimin dhe rritjen e qelizave të shëndetshme dhe që është e barabartë me lëkurë të shëndetshme dhe të fortë”, këshillon dermatologu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera