Mot jo stabil edhe në pesë ditët e ardhshme - Bota Sot
Mot jo stabil edhe në pesë ditët e ardhshme

Kosova

Mot jo stabil edhe në pesë ditët e ardhshme

Më: 27 maj 2019 Në ora: 00:02
Ilustrim

Edhe java e fundit e muajit maj do të paraqitet e paqëndrueshme, kjo si pasojë e cikloneve aktive mbi Gadishullin e Ballkanit, të cilët do të kushtëzojnë mot të ndryshueshëm, me shi dhe shkarkime rrufesh.

Reshjet më të theksuara priten të jenë ditën e enjte dhe të premte, ndërsa, ditët tjera me mot me diell dhe reshje lokale dhe të izoluara shiu.

Nuk përjashtohen kushtet që në vende të kufizuara të ketë  reshje breshëri dhe stuhi.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 8-12gradë Celsius, ndërsa temperaturat maksimale gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit, do të lëvizin ndërmjet 17-25 gradë Celsius.

Të premten parashihet të shënohen vlerat më të ulëta të temperaturave maksimale, ndërsa të mërkurën, merkuri në termometër parashihet të shënojë vlerat më të lartë, deri 25 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga juglindja dhe verilindja me shpejtësi 1-15 m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...