Përkujtohet dëshmori Cen Dugolli - Bota Sot
Përkujtohet dëshmori Cen Dugolli

Kosova

Përkujtohet dëshmori Cen Dugolli

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 07:22
Ilustrim

Sot bëhen 21 vite nga vrasja e dëshmorit të UÇK-së, Cen Dugolli.

Dugolli ishte njëri ndër veprimtarët e parë të rezistencës i cili u vra më 17 gusht të vitit 1998 nga forcat serbe në burg.

Ai vdiq nga torturat e shumta që i bënë policët serb por asnjëherë nuk u dorëzua e nuk tregoi për veprimet çlirimtare që po përgatisnin shokët në ilegalitet.

Sot në përvjetorin e tij të vrasjes, familjarë, miq e bashkëluftëtarë do të përkujtohet me homazhe në varrezat e dëshmorëve.

Bashkëshortja dhe fëmijët për disa vite me radhë jetojnë në Francë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat