Rrëfimi për ‘Gurin e Plakës’: Gruaja që rriti dy fëmijë nën këtë gur - Bota Sot
Rrëfimi për ‘Gurin e Plakës’: Gruaja që rriti dy fëmijë nën këtë gur

Kosova

Rrëfimi për ‘Gurin e Plakës’: Gruaja që rriti dy fëmijë nën këtë gur

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 07:45
Guri i Plakes

Të gjithë kanë dyshuar për Gurin e Plakës.

Guri i Plakës është një legjendë, tregim nga goja e popullit që kanë lënë gjurmë në jetën e një shoqërie njerëzor.

Guri është çarë mespërmes nga një kompani franceze në vitin 1936, kur Jugosllavia e Versajës ndërtoi hekurudhën Prishtinë-Pejë, e cila është e qarkullueshme tash 80 vjet.

Guri i Plakës sipas gojëdhënave të fshtarëve përreth e sidomos të fshatit Gradicë e Godanc e paraqesin rastin duke pohuar se në afërsi të Gurit të Plakës ka qenë një lagje (mahallë), një familje me dyzet anëtarë, me pushtimin e sllavëve në atë përleshje vriten 80 persona, kurse Plaka që i mbijeton vrasjes me 2 nipat e saj i shpëton ngjarjes.

Plaka të nesërmen i merr dy nipat dhe bagëtitë, delet, dhitë dhe afrohet te guri ku shihet vendi ku është strehuar plaka me nipat në Dollap. Kurse bagëtitë kanë qëndruar rreth Gurit të Plakës.

Image

Thuhet se plaka deri sa i ka rritur nipat ka jetuar në këtë gurë, ku në periferi të gurit nga lindja ka qenë ledinë, sipas gojëdhënave thuhet se plaka është rrëzuar dhe ka humbur jetën.

Jo rrallë trillohen mitet dhe legjendat në Kosovë. Edhe sajohen sipas trillit të njerëzve. Fat të këtillë ka patur edhe Guri i Plakës. Trillanë të ndryshëm flasin shumë për të. Edhe më keq kur nuk dinë ç’dallim ka miti me legjendën.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...