Policia jep detaje për arrestimin e personave të dyshuar për fajde - Bota Sot
Policia jep detaje për arrestimin e personave të dyshuar për fajde

Kronikë e zezë

Policia jep detaje për arrestimin e personave të dyshuar për fajde

Më: 20 maj 2019 Në ora: 16:08
Foto ilustrim

Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit pas një hetimi të gjatë të iniciuar në fillim të vitit 2018, bazuar në urdhëresën e Gjykatës Themelore Prishtinë sot ka realizuar një operacion të gjerë policor i cili ka përfshirë rajonin e Prishtinës, Pejës dhe Gjakovës.

Operacioni policor i koduar "DALLGA” ka filluar në orët e hershme të mëngjesit, nën mbështetjen e Njësive për Reagim të Shpejtë, ku target i veprimeve hetimore dhe bastisjeve kanë qenë shtatë  lokacione, prej tyre pesë  në regjionin e Prishtinës, një në regjionin e Pejës dhe një në regjionin e Gjakovës.

Si rezultat i hetimeve dhe veprimeve policore janë arrestuar pesë persona, përderisa dy  mbeten në kërkim policor: I. O.(1964) I. B. (1969) A. Th. (1979), M. M.( 1980), Rr. H. ( 1979) E. L. mbetet në kërkim policor dhe Z. J. mbetet në kërkim policor

Personat e lartcekur janë arrestuar nën dyshimin se kanë kryer vepra penale ‘fajde’, ‘detyrim’ dhe ‘mashtrim’, të cilët vite më parë kanë pasur qëllim përfitimin në mënyrë të kundërligjshme - joproporcionale të pasurisë së paluajtshme dhe të luajtshme (dy shtëpi në Prishtinë, një objekt, automjete dhe para). 

Vlera e përgjithshme e përfituar në mënyra kundërligjore dyshohet/vlerësohet mbi 2.5 milionë euro, ndërsa dëmi i përgjithshëm i shkaktuar dyshohet se tejkalon vlerën prej 6 milionë euro. 

Në cilësi të provave materiale gjatë operacionit policor janë sekuestruar:  • para të gatshme prej 10,250.00 €,  • dokumente të ndryshme, kontrata të ndryshme të shitblerjeve,  • telefona (tre Iphone X, një Iphone X Max, një Iphone 8, një Samasung,dy Nokia ).

Në lidhje me rastin është njoftuar prokurori kujdestar i Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda dhe me aktvendim të tij, pesë personat e dyshuar tanimë të arrestuar dërgohet në mbajtje për 48 orë, ndërsa dy personat tjerë janë në kërkim policor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...