Arrestohet në Morinë hajduti shqiptar i kërkuar në Gjermani - Bota Sot
Arrestohet në Morinë hajduti shqiptar i kërkuar në Gjermani

Kronikë e zezë

Arrestohet në Morinë hajduti shqiptar i kërkuar në Gjermani

Më: 3 nëntor 2018 Në ora: 17:37
Foto ilustrim

Arrestohet në pikën kufitare të Morinës një 36-vjeçar nga Kosova i kërkuar ndërkombëtarisht. Jeton Tahiri u prangos teksa po përpiqej të hynte në Shqipëri. Ai kërkohet nga drejtësia gjermane për vjedhje.

Tahiri është dënuar nga Gjykata Lokale e Koblezit në Gjermani më 05. 02. 2018 dhe pas arrestimit ai do të të ekstradohet në Gjermani ku edhe do të kryejë dënimin.

Njoftimi i Policisë

Shërbimet e Stacionit të Policisë kufitare në Morinë, në hyrje bënë ndalimin e shtetasit kosovar, të shpallur në kërkim ndërkombëtar, konkretisht;

- Jeton Tahiri, vjeç 36, banues në Prishtinë, Kosovë.

Gjatë përpunimit të dokumentacionit, ky shtetas rezultoi në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Gjermane.

Gjykata Lokale Koblez Gjermani ka lëshuar ndaj tij, Urdhrin e arrestit me nr. 30 GS 1073/18 datë 05. 02. 2018, për veprën penale “Vjedhja” . Në përfundim të veprimeve hetimore specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve në DVP Kukës, bënë arrestimin provizor me qëllim ekstradimin e tij në shtetin Gjerman, si dhe u referuan materialet për veprime të mëtejshme në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...