Mjekja nga Kumanova 40 ditë u mjekua nga koronavirusi - Bota Sot
Mjekja nga Kumanova 40 ditë u mjekua nga koronavirusi

Kumanova

Mjekja nga Kumanova 40 ditë u mjekua nga koronavirusi

Më: 6 maj 2020 Në ora: 17:18
Foto Ilustrim

Mjekja Gordana Nikoliq u trajtua nga Kovid 19 për 40 ditë. Pse zgjati kaq shumë trajtimi, Nikoliq në një bisedë për Alsat thotë se përgjigja duhet të jepet nga autoritetet shëndetësore.

Edhe testi i dytë është negativ, por unë ende kollitem dhe nuk jam në gjendje të flas në media. E gjitha filloi si një grip i zakonshëm dhe pas gati një muaj e gjysmë akoma ndjej pasojat. Edhe testi i dytë është gjithashtu negativ. Shpresoj se do të jem në gjendje të kthehem në vendin e punës për rreth dy javë, thotë Nikoliq për Alsat, e cila ishte infektuar nga Kovid 19 në vendin e saj të punës në spitalin e Kumanovës.

Drejtori i Qendrës së Shëndetit Publik, Arif Latifi tha për Alsat se nuk ka rregulla për trajtimin e sëmundjes, sepse shërimi varet nga një numër faktorësh. Ka raste në të cilat trajtimi zgjat për një kohë të gjatë, madje dy muaj të tërë, dhe ka pacientë që u kuruan për 16 ditë, thotë ai.

Në spitalin e qytetit 8 Shtatori, për herë të parë në vend, një pacient me KOVID 19 u hoq nga respiratori. Drejtori Hristijan Kostov tha për Alsat se pacienti 37-vjeçar, i cili ishte në gjendje kritike tre javë më parë, tani është në gjendje të mirë shëndetësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat