Vuçiq uron Trampin, i kërkon mbështetje në gjetjen e zgjidhjes së përhershme për Kosovën - Bota Sot
Vuçiq uron Trampin, i kërkon mbështetje në gjetjen e zgjidhjes së përhershme për Kosovën

Lajme

Vuçiq uron Trampin, i kërkon mbështetje në gjetjen e zgjidhjes së përhershme për Kosovën

Nga: F.B. Më: 4 korrik 2019 Në ora: 10:56
Aleksandar Vuçiq dhe Donald Trump

Presidenti Aleksandar Vuçiq i ka dërguar telegram urimi presidentit amerikan me rastin Ditës së Pavarësisë - 4 korrikut ku ndër tjera thuhet “Shfrytëzoj rastin të ju falënderoj për mbështetje që na keni dhen në përpjekjet e promovimit të paqes dhe stabilitetit në Ballkanin perëndimor dhe në angazhimin për gjetjen e zgjidhjes së kompromisit  në kuadër të dialogut me Prishtinën” – thuhet ndër tjera në letër, shkruan “Telegraf”. përcjell “Bota Sot”.

Vuçiq në telegramin e urimit drejtuar Tramp e ka ftuar që të vizitoj Serbinë dhe i ka kërkuar ,mbështetjen në gjetjen e zgjidhjes së përhershme për Kosovën.

Në urim thuhet:

- Ekselencë, i nderuari president,

Pranoni urimet e mia të sinqerta me rastin e Ditës së pavarësisë së ShBA-ve – festës kombëtare me dëshirat më të mira për përparim të vendit tuaj dhje mirëqenies të qytetarëve të saj.

Çdo 4 korrik qytetarët amerikanë festojnë vlerat universale të shkruara në Deklaratën e Pavarësisë të miratuar 243 vjet më parë. Ato siç keni thënë edhe ju janë vlera kyçe që e përbëjnë kombin amerikan forca e të cilin inspiron dhe jep shpresë, po ashtu janë me rëndësi për të gjithë ata që synojnë lirinë, barazinë dhe prosperitetin.

Në të kaluarën kemi shënuar jubile nga historia e përbashkët, duke përkujtuar aleancën tonë në momentet e mëdha historike. Në kohën e Luftës së parë Botërore presidenti amerikan Vilson ka thënë se “ parimet për të cilat Serbia ka luftuar dhe për të cilat ka vuajtur në atë luftë janë identike me ato me të cilat angazhohet ShBA “.

Jam i bindur se kemi mundësi që raportet mes vendeve tona përmes dialogut politik dhe forcimit ekonomik dhe bashkëpunimit në përgjithësi të kthejmë në nivelin e partneritetit që kanë qenë dhe që duhet të jenë. Shpresoj se dëshira për lidhje më të forta dhe më të pasura mes amerikanëve edhe serbëve të jetë e dyanshme dhe në të ardhmen të na përkujtojnë në atë që na lidh si vende.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...