Diaspora letrare dhe bota magjike e dashurisë shqiptare - Bota Sot
Diaspora letrare dhe bota magjike e dashurisë shqiptare

Libra

Diaspora letrare dhe bota magjike e dashurisë shqiptare

Nga: Baki Ymeri Më: 14 qershor 2019 Në ora: 08:26
Kopertina e librit

Botimi i një vëllimi të ri me vargje të reja, përfaqëson një festë të shpirtit për lexuesit e poezisë. Lekturimi i një vëllimi të këtillë shndërrohet në një përjetim të thellë estetik që manifeston sentimentin e lindur në mënyrë të natyrshme, një ndjenjë e bekuar që bashkon trokitjet e dy zemrave të gërshetuara me fërgëllimën e zjarrit romantik, autori dhe lektori duke realizuar një binom komplementar, i pari duke ofruar, ndërsa i dyti duke receptuar intenzitetin e ndjenjave, thellësinë e përjetimeve, kuptimin e temave dhe sfondin ideatik që fshihen në zemrën e çdo poezie.

Sipas librit më të ri të Remzi Bashës, ekzistojnë shumë botë. Botë reale dhe botë imagjinare. Botë të dukshme dhe të padukshme. Shquhet ndër to, bota e ndjenjës atdhetare dhe bota e sentimentit erotik. Lirikës së tij i mungon banaliteti dhe pornografia. Ajo është një lirikë reale që buron nga zemra. Vargjet e tij janë materializuara sipas dëshirave tona, sepse në to reflektohet bota realiste e përshkrimit poetik. Në vargjet e Remziut shkëlqen drita e dashurisë, magjia e saj dhe  bota e e kuptimit realist.

Libri „Drita Magjike e dashurisë” lindi nga një impuls fisnik, duke qenë i menduar si një befasi e re letrare dhe sentimentale. Veprat e këtilla e pasurojnë botën tonë letrare dhe e fisnikërojnë qytetërimin e një kombi, duke qenë realizime të mëdha etike, sinteza të një koncepti për jetën, dëshmi të mendimit dhe ndjeshmërisë së një populli në kontekstin e historisë aktuale të sentimentalizmit shqiptar. Ky është misioni i krijimtarisë letrare në rradhë të parë, dhe të botës së bekuar të arteve në përgjithësi. 

Remzi Basha është ndërgjegja estetike që aspiron drejt objektivitetit. Ai është një poet i lindur që nuk e kopjon realitetin, sepse realiteti për të është jo vetëm një pretekst për të krijuar një botë të re, por edhe për krijimin e ligjeve të reja të ndjeshmërisë dhe harmonisë. Krijimi është një magji që të shpie në tryezën e shkrimit, që të nxit t’i ripërjetosh ngjarjet me një intenzitet të ri subjektiv, të cilat të duken më reale se sa vetë realiteti objektiv. Vepra e shkrimtarit tonë që vjen nga bota nordike e mërgatës shqiptare, përbën realitetin e një jete personale, me vargjet e një misterioziteti që gërshetohet me magjinë e bekuar të dashurisë.

Arti është jetë dhe jeta është art. Poezia është liria për ta parë atë që nuk duket. Kjo vlen edhe për dashurinë. Autori i kësaj vepre është poet i dashurisë dhe atdhedashurisë. Bota rrotullojet rreth diellit ndërsa dielli vërtitet rreth femrës. Vargjet e vëllimit «Fuqia magjike e dashurisë», shëmbëllejnë me një roman dashurie. Përmes deshifrimit të tyre kuptojmë se jeta ka kuptim dhe kuptimi ka jetë. Jeta e autorit është e mbrujtur me vepra të panumërta të atdhedashurisë. Librin respektiv e fisnikërojnë aventurat shpirtërore të një shpirti të lindur për dashuri dhe mirëbërësi.

Çdo metaforë është një lindje nga ajri dhe nga liria, nga magjitë e fshehura në anën e padukshme të gjuhës. Si në çdo libër të mirë, edhe këtu ballafaqohemi me botën e gjallë të përjetimeve personale me karakter nacional dhe internacional. Njësoj si veprat paraprake, edhe kjo përmbledhje frymëzimesh lirike është një dhuratë e lindur nga frymëmarrjet e autorit që i jep lexuesit mundësinë për ta shijuar gjuhën e bukur shqipe dhe një jetë të bukur dhe reale. (Bukuresht, 14 Qershor 2019).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...