James Patterson autori më i shitur në botë dekadën e fundit

Libra

James Patterson autori më i shitur në botë dekadën e fundit

Më: 21 janar 2021 Në ora: 16:50
James Patterson

James Patterson është votuar si autori më i shitur në botë në dekadën e fundit dhe kjo sipas të dhënave nga Nielsen BookScan.

”Nga 2010 në 2019 James Patterson ka shitur 84 milion libra dhe e-book në botë, duke u bërë kështu autori më i shitur i 10 viteve të fundit”, sipas një shënimi nga shtëpia botuese ”Longanesi” që e boton atë në Itali.

Një libër nga shtatë në kategorinë ”thriller” është shkruar nga ai, por prodhimtaria e tij nuk lidhet vetëm me këtë zhanër.

James Patterson është në të vërtetë autori i vetëm që ka shitur më shumë se një milion kopje në kategoritë ”libra për të rritur”, ”të rinj”, dhe ”fiction për fëmijë”.

Gjithmonë i përkushtuar në promovimin e leximit, Patterson ka dhuruar miliona libra përgjatë viteve, në shkolla dhe ushtri në SHBA, si edhe mbi 70 milionë dollarë për të mbështetur arsimin dhe për të inkurajuar leximin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat